‘Zapiszę się na siłownię’, ‘Będę ćwiczyć codziennie’, ‘W miesiąc zrobię sześciopak’, ‘Przejdę na dietę’… Brzmi znajomo? No właśnie…
Większość z nas co roku powtarza sobie te regułki. I jak pokazują statystyki, większość z nas wytrzyma w swoich postanowieniach góra 3 tygodnie. Dzisiaj słowo o składaniu realistycznych postanowień i sposobach na to, jak w nich wytrwać, aby zostać prawdziwym Fit Hero.

Oto 10 łatwych i racjonalnych postanowień, które bez wysiłku zrobią dużo dobrego dla Twojego zdrowia i samopoczucia.

  1. Zacznę się ruszać

Mimo, że regularne treningi są najbardziej skuteczne i efektywne, chodzi nam o ogólne ruszanie się w ciągu dnia. Człowiek nie jest przystosowany do siedzenia na krześle i patrzenia w jeden punkt przez cały dzień. Jeśli pracujesz przy biurku, postaraj się wstać od niego raz na dwie godziny i przespacerować korytarzem. Spaceruj również, gdy rozmawiasz przez telefon. Proste i skuteczne.

2. Poznam zdrowe nawyki

Przejście na zdrową dietę z dnia na dzień jest ciężkim zadaniem i udaje się niewielu osobom. Dużo prostszym i skuteczniejszym sposobem jest stopniowe włączanie w swoją dietę zdrowych produktów i nawyków. Zamiast przetworzonych węglowodanów prostych, takich jak ciastka, biały ryż czy pieczywo, wybieraj te pełnowartościowe, takie jak – pełnoziarniste pieczywo, brązowy ryż czy warzywa strączkowe. Kolejnym sposobem jest zastąpienie słodkich napojów wodą czy herbatą. Tak małe przemiany mogą się wydawać nieznaczące, jednak nawet małe zmiany pozytywnie wpływają na zdrowie i powodują spadek wagi.

3. Zminimalizuję stres

Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić? Doskonale o tym wiemy, jednak tak jak sytuacje stresowe w ciągu dnia dostarczają nam adrenaliny i motywują do działania, tak przewlekły stres powoduje szereg niebezpiecznych skutków, takich jak choroby układu krążenia, choroby reumatyczne, problemy żołądkowe czy nawet depresję. Najlepszym sposobem na stres jest oczywiście aktywny odpoczynek. Podczas ćwiczeń wydzielamy  norepinefrynę i serotoninę (składowe leków antydepresyjnych), poprawiamy swoje samopoczucie i zyskujemy energię do działania.

4. Zadbam o ciało

Poprawienie wyglądu i samooceny nie musi być męczące ani kosztowne. Każdego dnia postaraj się zrobić dla siebie małą rzecz – wetrzyj w skórę balsam, nałóż maseczkę lub weź relaksującą kąpiel. Twój organizm na pewno Ci się odwdzięczy, a Ty poczujesz, że dbasz o siebie pomimo natłoku obowiązków.

5. Znajdę czas na regenerację

Oprócz tego, ile trenujesz i co jesz, ważne jest, by przeznaczać odpowiednią ilość czasu na odpoczynek i sen. Postaraj się spać około 8 godzin dziennie oraz kłaść do łóżka i wstawać o podobnej porze – z czasem poranne wstawanie stanie się dla Ciebie łatwiejsze, a Twój sen będzie bardziej efektywny.

6. Będę optymistą

Codziennie wieczorem poświęć 10 minut na wypisanie pozytywnych sytuacji, które przytrafiły Ci się w ciągu dnia, rzeczy, które naprawdę Ci się udały i z których jesteś zadowolony. Dzięki temu zyskasz chwilę na zastanowienie się nad pozytywami w Twoim życiu, a w chwili zwątpienia będziesz miał ściągawkę, pełną sukcesów i miłych wspomnień.

7. Otworzę się na ludzi

Postaraj się spędzać więcej czasu z rodziną i przyjaciółmi. Umów się na spacer ze znajomymi, porozmawiaj z kimś, z kim dawno nie miałeś kontaktu, zamiast rozmawiać przez telefon czy sms – zadzwoń do przyjaciółki i umów się z nią na kawę, a markotną minę po ciężkim dniu zamień na uśmiech.

8. Spróbuję nowych smaków

Przeprowadź rewolucję w swojej kuchni. Postaraj się urozmaicać menu i dodaj do niego kilka nowych i zdrowych produktów. Wypróbuj olej kokosowy, nasiona chia, awokado czy ziarna farro – są smaczne, zdrowe i pomogą Ci utrzymać wagę.

9. Będę gotować w domu

Gotowanie w domu rozwiązuje wiele problemów – masz kontrolę nad tym, co znajduje się w Twoim jedzeniu, nie jesteś skazany na gotowe, chemiczne dania, a do tego rozwijasz się kulinarnie. Każdego wieczora szykuj sobie jedzenie, które zabierzesz do pracy następnego dnia.

10.Będę pić więcej wody

Wszyscy wiemy, że nieprawidłowe nawodnienie organizmu powoduje senność, zmęczenie i sprzyja przesuszaniu skóry. Postaraj się pić przynajmniej 8 szklanek wody dziennie. Możesz kupić ciekawy bidon lub butelkę, która będzie motywowała Cię do picia wody. Inną ciekawą opcją jest pobranie aplikacji śledzącej Twoje dzienne spożycie wody – wpisuj, ile wody wypiłaś, a aplikacja powie Ci, ile jeszcze brakuje Ci do prawidłowego nawodnienia ciała.

Wytrwałości!