Jogging z roku na rok zyskuje w Polsce kolejnych sympatyków, a widok ludzi biegających po mieście stał się nad Wisłą chlebem powszednim. Ten sport uprawiają właściwie wszyscy – młodzież, osoby w średnim wieku, seniorzy, kobiety i mężczyźni. Każdy ma w tym osobisty cel i robi to na własny sposób. Wszystkich biegaczy łączą jednak korzyści zdrowotne, jakie niesie za sobą jogging.

Wzmocnienie serca i płuc

Objętość mięśnia sercowego zwykłego człowieka wynosi w granicach 600-700 cm3, natomiast serce biegacza potrafi być nawet 2-krotnie większe! Ma to wiele pozytywnych konsekwencji.  Jedną z nich jest fakt, że osoba wysportowana znacznie wolniej się męczy, gdyż duży mięsień musi napracować się znacznie mniej przy pompowaniu krwi. Poza objętością, wzrasta także gęstość mięśnia i czas pomiędzy poszczególnymi jego skurczami. To wszystko składa się na  niższe o 43% ryzyko choroby niedokrwiennej u biegaczy, niż w przypadku innych ludzi. Również płuca i pozostałe organy układu oddechowego biegacza korzystają na aktywności swojego właściciela. Wzrasta bowiem ich pojemność i wydajność całego układu.

Zwiększenie odporności

Osoby regularnie uprawiające jogging rzadziej chorują, przeziębiają się i ulegają infekcjom, a gdy już dopadnie ich choroba, znacznie łagodniej je znoszą. Systematyczny wysiłek na świeżym powietrzu hartuje bowiem organizm i zwiększa jego tolerancję na zmienne warunki atmosferyczne.

Podniesienie wydolności

Krew biegacza jest znacznie bardziej nasycona tlenem, niż ta, która płynie w żyłach człowieka, który stroni od sportu. Wpływ na zwiększenie wytrzymałości ma także częstość skurczów serca podczas spoczynku i niewielkiego wysiłku, która jest u ludzi aktywnych wyraźnie niższa, a także większa pojemność płuc.

Cofnięcie zegara biologicznego

Jak wykazują badania, systematyczny jogging, którego trening osoba rozpoczęła już w młodości jest w stanie cofnąć zegar biologiczny od 10 do aż 17 lat! To znaczy, że organizm biegacza jest „młodszy”, niż wskazywałaby na to jego metryka. Ludzie wysportowani na ogół nie mają problemów z nadwagą, ciśnieniem krwi i sprawnością. Dodatkowymi atrybutami „młodości”, które posiadają, jest szczupła sylwetka, mała ilość zmarszczek i jędrna skóra.

Długie życie bez chorób

Bieganie wydłuża życie średnio o około 5-6 lat. Jak udowadniają lekarze, jogging zmniejsza prawdopodobieństwo zachorowania na niektóre typy nowotworów (m.in. raka piersi i jelita grubego). Dzięki joggingowi następuje zastopowanie procentowego wypłukiwania soli mineralnych z kości, co zapobiega osteoporozie i urazom stawów. Obniża się także stężenie cholesterolu całkowitego, głównie frakcji LDL, czyli tzw. złego cholesterolu przy jednoczesnym wzroście poziomu frakcji HDL (dobrego), co zapobiega m.in. rozwojowi miażdżycy.

Lepsze samopoczucie

Dzięki wysiłkowi podczas biegania, wyzwalają się endorfiny, czyli „hormony szczęścia”, co przeciwdziała depresji i poprawia nastrój ludzi, uprawiających ten sport. Regularny wysiłek ma także pozytywny wpływ na psychikę – dzięki niemu stajemy się bardziej pewni siebie, łatwiej pokonujemy codzienne wyzwania i potrafimy lepiej radzić sobie z problemami.