01. Jedz regularnie

Staraj się jadać posiłki o stałych porach – począwszy od śniadania, każdy kolejny posiłek zaplanuj w odstępach trzech godzin. Dzięki temu unikniesz odkładaniu się tzw. „tłuszczyku”. Nasz organizm jest bardziej sprytny, niż zdajemy sobie z tego sprawę i każdy niedobór pożywienia odbiera jako próbę „zagłodzenia go”, co skutkować będzie magazynowaniem substancji zapasowych, a w efekcie przybraniem na wadze.

Jedz warzywa i owoce, zyskasz przez to nowe moce!

Zdrowy rozsądek - Twój Trener Personalny

02. Warzywa to nie wróg

Polacy są narodem mięsożernym i nie jest to tylko stereotyp – tradycyjnym polskim daniem jest przecież schabowy z ziemniakami. W naszej kulturze warzywa występują tylko w niewielkich ilościach i raczej jako dodatek do mięs czy kanapek. Warzywa są przede wszystkim zdrowe, kolorowe, miłe dla oka, a odpowiednio przygotowane – smakują wyśmienicie. W sieci można znaleźć wiele szybkich, tanich i smacznych przepisów na dania z warzyw – naleśniki ze szpinakiem, krem z dyni czy różnego rodzaju sałatki. Jest w czym wybierać!

03. Podjadaj zdrowo

Postaraj się zamieniać przekąski na bardziej zdrowe. Nie trzymaj w szufladzie mlecznej czekolady- zamień ją na zdrowszą, gorzką czekoladę, np. ze skórką pomarańczową. Na mały głód warto mieć pod ręką orzechy włoskie, pistacje, migdały czy marchewkę.

04. Nie trzymaj w domu słodyczy

Jeśli masz ochotę na coś słodkiego, idź do kawiarni, kup kawałek dobrego ciasta i pozwól sobie na chwilę przyjemności. Postaraj się nie trzymać słodyczy w domu, bo w chwilach słabości czy stresu mimowolnie będziesz po nie sięgać.

05. Dobierz dietę do aktywności fizycznej

Jeżeli nie ćwiczysz i Twoja aktywność fizyczna jest niska – ogranicz węglowodany. Jeżeli regularnie trenujesz, pilnuj, by spożywać je o odpowiednich porach. Godzinę przed treningiem zjedz produkt węglowodanowy, by mieć siłę na ćwiczenia oraz godzinę po treningu, by uzupełnić to, co spaliłeś.

06. Dostosuj pory posiłków do swojego trybu i stylu życia

Postaraj się jeść regularnie i nie ograniczaj się z porą. Popularna zasada, by nie jeść po godzinie 18 jest nieprawdziwa i może nam jedynie sugerować, by ostatni posiłek nie był zbyt obfity.
Stosuj zasadę – minimum 3 posiłki dziennie! W równych odstępach czasu!
To właśnie podstawowa zasada przy redukcji tkanki tłuszczowej. Zapamiętane? Good!

07. Unikaj alkoholu i papierosów

Jeśli palisz – postaraj się ograniczyć nałóg, a najlepiej na zawsze pożegnaj się z papierosami. Wszystko jest dla ludzi – również alkohol. Pamiętaj jednak, aby spożywać go w takiej ilości, by nie zaburzał percepcji. Kieliszek czerwonego wina do obiadu jest jak najbardziej wskazany, jednak wypicie całej butelki na raz nikomu nie wyjdzie na zdrowie.

08. Używaj ziół, a ogranicz sól

Postaraj się ograniczyć sól, która w nadmiernej ilości tylko szkodzi. Poszukaj przypraw i ziół, które nadadzą potrawom ciekawy smak i aromat, a przy tym będą zdrowsze. Eksperymentuj, sprawdź, który smak najbardziej Ci odpowiada.

09. Zdrowie odżywianie to styl życia, a nie dieta

Nie myśl o diecie jako o krótkotrwałym sposobie żywienia. Samo słowo „dieta” wielu ludziom kojarzy się z głodem i strasznym reżimem. Zacznij myśleć o tym, co tak naprawdę wrzucasz do swojego brzucha. Każdy produkt żywieniowy dostarcza innych wartości odżywczych i ma inny indeks glikemiczny. Jeśli chcesz uniknąć niekontrolowanych napadów głodu, wybieraj produkty o niskim indeksie glikemicznym, które stopniowo i przez długi czas dostarczają energii, np. warzywa, ciemne pieczywo czy płatki owsiane.

10. Pij dużo płynów

Każdy z nas wie, że powinniśmy pić dużo płynów, jednak czasem w natłoku spraw zapominamy o nawadnianiu organizmu. Najlepsza do pica jest woda, ponieważ nie zawiera żadnych aromatów, cukru czy innych szkodliwych dodatków. Jeśli nie lubisz smaku wody, dodaj do niej cytrynę, miętę czy mrożone owoce – otrzymasz zdrowy i orzeźwiający napój.

Im szybciej odkryjesz, czego chcesz, tym wcześniej możesz zacząć do tego dążyć!

Zdrowy rozsądek - Twój Trener Personalny

09. Zdrowie odżywianie to styl życia, a nie dieta

Nie myśl o diecie jako o krótkotrwałym sposobie żywienia. Samo słowo „dieta” wielu ludziom kojarzy się z głodem i strasznym reżimem. Zacznij myśleć o tym, co tak naprawdę wrzucasz do swojego brzucha. Każdy produkt żywieniowy dostarcza innym wartości odżywczych i ma inny indeks glikemiczny. Jeśli chcesz uniknąć niekontrolowanych napadów głodu, wybieraj produkty o niskim indeksie glikemicznym, które stopniowo i przez długi czas dostarczają energii, np. warzywa, ciemne pieczywo czy płatki owsiane.

10. Pij dużo płynów

Każdy z nas wie, że powinniśmy pić dużo płynów, jednak czasem w natłoku spraw zapominamy o nawadnianiu organizmu. Najlepsza do pica jest woda, ponieważ nie zawiera żadnych aromatów, cukru czy innych szkodliwych dodatków. Jeśli nie lubisz smaku wody, dodaj do niej cytrynę, miętę czy mrożone owoce- otrzymasz zdrowy i orzeźwiający napój.