01. Jak często powinno się ćwiczyć?

Częstotliwość ćwiczeń powinna zależeć od Twojego celu – jeżeli zależy Ci na utrzymaniu dobrego zdrowia i samopoczucia, wystarczy trening o średniej intensywności przez 30 minut – 2-3 razy w tygodniu. Jeśli jednak Twoim celem jest zrzucenie wagi, najbardziej efektywne będą treningi o umiarkowanej intensywności: od 30-45 minut – 5 razy w tygodniu. Może to być bieganie, jazda na rowerze czy aerobik – wybór należy do Ciebie.

Tylko trening sprawi, że poczujesz się lepiej. Jakie masz plany na dzisiaj? Ja zaczynam dzień od treningu!

Ania Kaczorowska - Trener Personalny

02. Chcę schudnąć. Jakiego rodzaju ćwiczenia są najlepsze?

Najlepsze są ćwiczenia które zaangażują duże grupy mięśni tj. zajęcia fitness, pływanie, bieganie, czy spinning – czyli jazda na rowerku stacjonarnym.

Podczas odchudzania przydadzą się też ćwiczenia aerobowe, przyspieszające oddychanie i tętno, a więc dotleniające. Właśnie wtedy najlepiej spala się tkankę tłuszczową.

03. Jak długo muszę czekać na efekty?

Efekty ćwiczeń to bardzo indywidualna sprawa. Jedna osoba może zobaczyć je już po dwóch tygodniach od rozpoczęcia treningu, a inna po dwóch miesiącach. Każdy z nas na pewno słyszał o kimś, komu udało się schudnąć w zawrotnym tempie.

Oczywiście szybka utrata wagi jest możliwa, jednak należy przyjrzeć się jej z bliska. O co chodzi? Zbyt szybka utrata wagi może powodować szereg niekorzystnych następstw, takich jak spowolnienie metabolizmu oraz niestety efekt jo-jo oznaczający szybki powrót do dawnych rozmiarów i wagi.

Praca nad sylwetką wymaga czasu i cierpliwości jednak nie możesz tracić motywacji. Pamiętaj, że każda godzina treningu na pewno przyniesie efekt. Nie warto więc po każdym treningu stawać przed lustrem i oglądać swoje ciało z przekonaniem, że zobaczymy efekty – zmiany widoczne na naszym ciele powinny być traktowane jako pozytywny efekt uboczny, a nie jako cel. Celem powinno być dążenie do zmian zarówno na ciele, jak i w swojej głowie.

Jeżeli więc chcesz cieszyć się zdrowiem i podobać się innym, zadbaj o permanentny kontakt z aktywnością fizyczną. Endorfiny zmienią Twoje życie na lepsze.

Najtrudniejsze są początki i w Twojej głowie na pewno pojawi się wiele wymówek i “ważnych powodów” dlaczego właśnie dzisiaj, jednak nie powinnaś pójść na trening . Nie daj się wpędzić w ten sam schemat. Bądź silna i zawalcz o siebie!

Ania Kaczorowska
trener personalny

04. Jak zmotywować się do ćwiczeń?

Chcesz schudnąć, a jednak brakuje Ci motywacji do ćwiczeń?

Po pierwsze – “na starcie nie ruszaj z kopyta” – daj sobie czas i zacznij od małych kroków. Po drugie – myśl pozytywnie i wyznacz sobie realny cel – taki, który będzie motywował, a nie ciążył. Po trzecie – znajdź kogoś z kim będziesz mógł ćwiczyć – gdy ćwiczysz ze znajomymi czy partnerem i umawiasz się z nimi, np. na zajęcia fitness czy taniec, ciężej będzie Ci odpuścić. Bo „przecież już jesteśmy umówieni”. Proste! Po czwarte – zapisz sobie na kartce to, co chcesz osiągnąć i powieś w widocznym miejscu. W chwili zwątpienia wystarczy, że spojrzysz na kartkę i przypomnisz sobie, dlaczego to wszystko robisz.

05. Mam słabą kondycje. Nie mogę wykonać ćwiczeń w całości. Co robić?

Nie jesteś odosobnionym przypadkiem. Ćwicz ostrożnie, najlepiej jak potrafisz. Jeśli nie możesz wykonać ćwiczeń w całości- rób sobie przerwy. Ważne jest, aby poznać swoje możliwości i nie narzucać sobie od razu zbyt dużego tempa. Upewnij się, że ćwiczenia wykonujesz prawidłowo i zachowujesz poprawną technikę. To pozwoli Ci uniknąć wielu niepotrzebnych kontuzji.

06. Ćwiczę, a moja waga stoi w miejscu? Co robię źle? Co zrobić, aby pozbyć się tych ostatnich kilku kilogramów?

Po pierwsze – nie myśl o kilogramach. Wierz mi, nie tędy droga. Kluczem do powodzenia jest stała aktywność fizyczna i zdrowa dieta.

Co możesz zrobić? Zwiększ intensywność ćwiczeń lub zmień swoją rutynę. Spróbuj czegoś innego. Nasze ciała adaptują się do ćwiczeń, wiec co kilka tygodni należy zmieniać ćwiczenia. Dzięki karcie Fit Profit, masz naprawdę duży wybór. Jeśli ćwiczysz na siłowni – zacznij biegać, pływać lub idź na zajęcia grupowe. Zumba czy step naprawdę dają radę!

Daj znać na naszym profilu FB, jak Ci poszło.