Co to cellulit, wie chyba każda kobieta – to grudki i zgrubienia tworzące się pod skórą na udach, pośladkach, biodrach, brzuchu i ramionach. Ma je ponad 90% kobiet. Naprawdę!

Skąd się bierze? Dużą porcję “winy” przypisuje się żeńskim hormonom oraz budowie tkanki tłuszczowej. Jednak cellulitowi sprzyja również niezdrowe, pełne chemii jedzenie oraz brak ruchu. To właśnie dlatego, drodzy Panowie,  cellulit powoli staje się również Waszym problemem.

Jak walczyć z cellulitem?

01. Ćwicz przynajmniej trzy razy w tygodniu.

Niezależnie od tego, co myślisz, cellulit to tylko inne określenie tłuszczu. A ponieważ to tłuszcz, możesz zmniejszyć jego widoczność poprzez trening i zrównoważoną dietę. Ćwiczenia pomogą spalić tłuszcz z komórek, które tworzą cellulit. Pozwolą także ujędrnić i wymodelować odpowiednie partie ciała.

02. Bierz prysznic i zwalczaj cellulit przy okazji

Codziennie zdecydowana większość z nas korzysta z prysznica, bo na kąpiele nie mamy czasu i fundujemy je sobie przy specjalnych okazjach. Ale o nie o tym tutaj! Skoro już trafiamy pod prysznic, warto wykorzystać to proste urządzenie dla celów walki z cellulitem na udach. Naprzemienne prysznice, czyli polewanie ud (a najlepiej całego ciała) na zmianę strumieniami ciepłej i zimnej wody, doskonale usprawniają krążenie, a co za tym idzie, wzmacniają tkanki, poprawiają metabolizm i wspomagają usuwanie z organizmu toksyn.

KLUCZ TO RUCHI ZDROWA DIETA

03. Masuj partie ciała dotknięte cellulitem

Masaże mają za zadanie pobudzenie wszystkich tkanek i zmuszenie ich do tego, by oddały zalegające w nich toksyny i przyjęły składniki odżywcze (regeneracyjne, wzmacniające, wyszczuplające) zawarte w kosmetykach, z których korzystamy. Oczywiście można masować się i bez kosmetyków antycellulitowych, ale warto po nie sięgać, bo dzięki temu cellulit usuniemy szybciej i sprawniej. Masaż można wykonywać specjalnym masażerem, bańką chińską lub też manualnie, bez pomocy żadnych przyrządów. Podczas masażu poprawiamy krążenie i odpływ krwi z naczynek włosowatych ku żyłom i sercu, oczyszczamy skórę i warstwy podskórne, wzmacniamy tkanki i odżywiamy je, bo w trakcie masażu aktywne składniki kosmetyków lepiej i głębiej wnikają w skórę i warstwy podskórne.

04. Zainwestuj w dobry balsam antycellulitowy

Kosmetyki antycellulitowe oczywiście same nie zlikwidują skórki pomarańczowej, ale są bardzo cennym pomocnikiem w walce z cellulitem. Dwa razy dziennie masuj ciało, wcierając dobrej jakości krem, a skóra szybko stanie się gładsza, delikatniejsza i bardziej napięta.

05. Unikaj alkoholu

Już wiele lat temu udowodniono, że kobiety, które regularnie piją wino, mają znacznie wyższy poziom estrogenu (hormon żeński) niż te, które piją wino sporadycznie. A ponieważ to właśnie estrogen decyduje o naszych komórkach tłuszczowych – ich ilości, wielkości i sposobie, w jaki odkładają się w organizmie – alkohol w dużej mierze przyczynia się do powstawania celulitu.

06. Ogranicz do minimum napoje z kofeiną

Wielu ludzi nie potrafi wyobrazić sobie życia bez kawy, jednak mała czarna to coś, co skórka pomarańczowa lubi najbardziej. Regularne picie kawy powoduje we krwi wzrost poziomu kortyzolu – hormonu, który wyjątkowo sprzyja powstawaniu cellulitu. Ponadto kawa zawiera szereg substancji uważanych za toksyczne dla naszego organizmu oraz pobudza apetyt. Nie namawiamy do całkowitego zrezygnowania z kawy, jednak czasem warto zamienić ją na zieloną herbatę.

07. Ogranicz ilość soli w diecie

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu sól była rarytasem. Dziś to towar dostępny dla każdego i nierzadko nadużywany w codziennej diecie. Soląc potrawy samemu zapominamy, że w jedzeniu, którego sami nie przygotowaliśmy, tj. chlebie, półproduktach spożywczych czy gotowych daniach, znajduje się równie duża, jeśli nie większa ilość soli. W konsekwencji dzień w dzień przekraczamy zalecane normy spożycia minimum 3-krotnie. Sól, którą tak chętnie dodajemy do posiłków, ma bezpośredni wpływ na zatrzymanie wody w organizmie, a co za tym idzie- upośledza działanie układu krwionośnego i prawidłową wymianę substancji przemiany materii.

08. Unikaj cukru i słodyczy

Cukier sprzyja gromadzeniu się tłuszczu – węglowodany są przecież substancjami, które najprościej i najłatwiej zmagazynować w naszym ciele, oczywiście w postaci komórek tłuszczowych. Przestać słodzić wcale nie jest tak łatwo. Podobnie jak sól, cukier jest wszędzie – począwszy od napojów gazowanych i soków, po pieczywo, surówki i sosy. Jeśli lubisz słodzić, zastąp biały cukier miodem lub cukrem trzcinowym.

09. Rzuć palenie.

“Palenie poważnie szkodzi tobie i osobom w twoim otoczeniu” – te słowa znają chyba wszyscy. Każdy z nas zdaje sobie sprawę, że palenie powoduje raka płuc oraz choroby serca, jednak niewiele osób wie, że papierosy wzmagają powstawanie cellulitu. Palenie papierosów stanowi jeden z tych czynników, które najmocniej oddziałują na zdrowie oraz wygląd skóry. Dym papierosowy skutecznie odcina dopływ substancji odżywczych do komórek skóry, między innymi powoduje rozpad witaminy C w organizmie. Witamina C to podstawowy składnik włókien kolagenowych, czyli budulca skóry, a im słabsze są włókna, tym bardziej widoczny jest cellulit.

Masz pytania? Napisz do nas na profilu Fit Profit na Facebook.