Pokutuje przekonanie, że dzieci nie trzeba zachęcać do ruchu. Tymczasem obecnie już nawet najmłodsi spędzają dużo czasu w pozycji siedzącej zarówno w szkole, jak i w domu. Dziś większym zainteresowaniem cieszą się telewizor, smartfon i komputer niż aktywność fizyczna. Niestety, taki styl życia wiąże się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Co ważne, jak wykazały badania, dzieci, których rodzice wykazują dużą aktywność fizyczną, podobnie jak ich mama i tata są aktywne.

Ruch jest bardzo ważny w życiu każdego człowieka. Warto pamiętać, że uprawianie sportu zapobiega wielu chorobom (m.in. cukrzycy typu 2, chorobom układu krążenia, otyłości), a wśród dzieci także m.in. wadom postawy. Specjaliści alarmują, że niewystarczający poziom aktywności fizycznej jest obecnie czwartym wiodącym czynnikiem śmiertelności na całym świecie. O korzyściach dla Twojego dziecka płynących z bycia aktywnym możesz przeczytać TUTAJ.

Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia codzienna aktywność fizyczna najmłodszych powinna trwać minimum godzinę. A tymczasem aż 80 proc. polskich dzieci prowadzi siedzący tryb życia, mniej niż 20 proc. uczestniczy w zorganizowanych zajęciach sportowych, jedynie 50 proc. korzysta z transportu wspierającego aktywność fizyczną, jak np. jazda na rowerze, około 50 proc. rodziców wspiera aktywność fizyczną dzieci kupując im sprzęt do ćwiczeń, opłacając zajęcia sportowe czy zachęcając dzieci do aktywności fizycznej we własnym zakresie – wynika z międzynarodowego badania Global Matrix 3.0.

Zaszczep w dziecku pasję do sportu!

Jak wiadomo, przykład idzie z góry, i to od rodziców w głównej mierze zależy podejście dziecka do sportu. Jeśli chcesz, by Twoje dziecko kochało ruch, pokaż mu, że Tobie aktywność fizyczna sprawia wielką przyjemność. Wykorzystaj to, że jesteś dla swojego dziecka wzorem do naśladowania i włącz sport w życie swojej pociechy już w jej wczesnym wieku. Dzięki czemu zbudujesz solidne fundamenty pod dobre nawyki w życiu dorosłym swojego dziecka. Wspólny ruch rodziców i dziecka to również świetny sposób na wzmocnienie więzi rodzinnych.

Pływanie, bieganie, jazda na rowerze, rolkach, hulajnodze – to tylko niektóre z możliwości, jakie daje nam sport. Nie wiesz, jaką dyscyplinę wybrać dla swojego dziecka – sprawdź TU.

 

Masz kartę FitProfit? Zapytaj pracodawcę o kartę dla swojego dziecka!