Co zjeść przed treningiem, by nie czuć się ciężko, a jednocześnie mieć energię na cały trening? Czy zjedzenie kanapki od razu po wyjściu z siłowni to dobry pomysł? Co zjeść, jeśli ćwiczę wieczorem? – to bardzo często powtarzające się pytania. Przedtreningowy i potreningowy posiłek to bardzo ważna sprawa. Od tego, co jemy, zależy nasze samopoczucie i funkcjonowanie mięśni, a co za tym idzie – rezultaty ćwiczeń.
Przed treningiem
Przed treningiem najlepiej jest zjeść odżywczy posiłek pełen węglowodanów złożonych i prostych. Dostarczą Ci najwięcej energii, dzięki nim będziesz miał siłę na wykonanie całego treningu. Najwięcej energii potrzebnej do ćwiczeń dostarczą węglowodany złożone – znajdziesz je w zbożach (kasza, makarony, płatki owsiane, ciemne pieczywo), nasionach roślin strączkowych i owocach. Kolejnym ważnym składnikiem odżywczym jest białko – konieczne do zbudowania tkanki mięśniowej. Znajdziesz je w chudych produktach mlecznych ( twarogi, jogurty, mleko) chudym mięsie, rybach i jajach. Szykując się na siłownię, ostatni posiłek zjedz dwie godziny przed wyjściem. Wówczas wartości odżywcze dostarczone do organizmu zdążą się wchłonąć i przygotują organizm do wzmożonego wysiłku. Posiłki zjedzone tuż przed treningiem spowodują szybkie spadki i wzrosty glukozy we krwi oraz zmęczenie.
Propozycje posiłków przed treningiem:
-kanapki z chleba razowego z awokado, kiełkami rzodkiewki i pomidorem
-jogurt naturalny/ typu greckiego z musli zbożowym, miodem i orzechami
-makaron żytni z oliwą i sosem z pomidorów
Po treningu
Podczas treningu organizm pochłania dużo wartości odżywczych i witamin. Dlatego po ćwiczeniach dobrze jest uzupełnić ich niedobór. Należy pamiętać o przyjęciu odpowiedniej ilości płynów i białka, które przyśpiesza budowę i regenerację mięśni. Pamiętaj, by pierwszy posiłek po treningu zjeść po upływie 30 minut.
Propozycje posiłków po treningu:
– kefir/ maślanka/ jogurt naturalny
-omlet z jajek
-ryż brązowy z piersią z indyka