Jeszcze 2 lata temu mało kto w ogóle słyszał o crossficie. Dziś tą formą aktywności interesują się tysiące Polaków, a moda na bycie fit sprawiła, że obok siłowni i joggingu, crossfit stał się jedną z najpopularniejszych form treningu. Na czym polega i jakie korzyści wypływają z jego uprawiania? Poniżej prezentujemy garść informacji o tej nowej, zdobywającej przebojem nowych zwolenników, dyscyplinie.
Dla mundurowych i cywili
Crossfit powstał w 2001 roku w Kaliforni, jako program treningowy dla tamtejszej policji. Następnie do policjantów dołączyli inni mundurowi: marines, strażacy i żołnierze. Ogólnie rzecz biorąc, crossfit to program treningu siłowego i kondycyjnego, podczas którego rozwija się siłę i masę mięśni, by wzmocnić ich wydajność w życiu realnym. Opiera się on na znacznie bardziej funkcjonalnych ruchach niż na przykład trening charakterystyczny dla siłowni, co pozwala zbudować wysoką sprawność uprawiającym go sportowcom.
Podstawą treningu crossfit jest wysoka intensywność ćwiczeń i ich kondensacja w krótkim czasie. Sesja treningowa nie przekracza bowiem 30 minut. Bazuje on na codziennym programie ćwiczeń, które wykonuje się w seriach i ustalonej kolejności. Sportowcy uprawiający crossfit ćwiczą do pełnego zmęczenia – częstym widokiem po treningu jest kilka osób siedzących na parkiecie, z trudem łapiących oddech. Ogromny wysiłek z nawiązką rekompensują jednak endorfiny, które wyzwalają się podczas ćwiczeń. Sportowcy uprawiający crossfit podkreślają, że mordercze treningi mają w sobie coś uzależniającego i w dłuższej perspektywie nie powodują przemęczenia, a wręcz przeciwnie – poprawiają samopoczucie i uodparniają na trudy dnia codziennego.
Wszechstronny trening
Sama nazwa dyscypliny sugeruje, że mamy do czynienia z aktywnością, która zawiera przekrojowe ćwiczenia (cross), których celem jest poprawienie sprawności i kondycji (fit). Trening crossfit obejmuje całe mnóstwo niezwykle zróżnicowanych, pozornie niezwiązanych ze sobą aktywności. Znajdziemy w nim klasyczne ćwiczenia siłowe (przysiady, martwy ciąg, podrzut, podciąganie itd.), skoki i podskoki, treningi biegowe, a także ćwiczenia na poręczach. Dzięki temu treningi są różnorodne i ćwiczący nie odczuwa monotonii. Crossfit jest niezwykle uniwersalny i ćwiczenia z jego zakresu można rekomendować osobom, które chcą schudnąć, wymodelować sylwetkę i poprawić wydolność. Ze względu na wysoką intensywność ćwiczeń, z crossfitu powinni zrezygnować ludzie cierpiący na osteoporozę, ci z urazami powypadkowymi i kontuzjami, problemami krążeniowymi oraz oddechowymi. Crossfitu nie należy także uprawiać z podwyższoną temperaturą ciała i podczas ostrych stanów chorobowych.
Gdzie trenować?
Liczba obiektów na których można ćwiczyć crossfit gwałtownie wzrasta, podobnie jak zainteresowanie tą dyscypliną. Istnieją specjalistyczne sale, poświęcone wyłącznie crossfitowi, ale także standardowe kluby fitness oferują wydzielone przestrzenie, dedykowane temu sportowi. To świetna okazja by zapoznać się z podstawami techniki wykonywania poszczególnych ćwiczeń, a także wypracować odpowiednią formę. Niektóre siłownie dysponują naprawdę imponującymi przyrządami, używanymi w treningu crossfit, dlatego warto zorientować się, jak wygląda sytuacja w klubach fitness w okolicy. Wyposażenie wielu siłowni, które są objęte programem FitProfit również umożliwia uprawianie crossfitu. Co więcej, za pomocą jednej karty, uzyskujemy dostęp do setek obiektów na terenie całej Polski.