W ostatnim czasie w Internecie i samych mediach społecznościowych pojawiło się sporo wzmianek na temat trenerów personalnych, m.in. czy warto ćwiczyć z trenerem osobistym, jak wybrać trenera personalnego, jakie cechy powinien posiadać dobry trener itp. Moją uwagę szczególnie zwrócił jeden z takich artykułów, dotyczył on relacji przyjacielskiej między trenerem a podopiecznym. W owym tekście trener był przedstawiony jako osoba, która powinna tylko: liczyć, mierzyć, kontrolować. Krytykowana była postawa trenera jako kumpla czy przyjaciela. Czy to prawidłowe podejście?
Trener personalny jest osobą, która mocno wkracza w Twoje dotychczasowe życie: mówi, jak masz się odżywiać – co i ile jeść, jak długo spać czy jakie suplementy przyjmować. Spędzasz z nim przynajmniej 3 godziny w tygodniu i jesteś w stałym kontakcie telefonicznym, SMS-owym czy mailowym (a przynajmniej tak powinno być). Często jest tak, że spotykasz się z nim częściej niż z przyjaciółmi czy rodziną. Więc czemu niby się z nim nie zaprzyjaźnić? Mnie jako trenerowi często zdarza się nawiązywać przyjacielskie relacje z klientem. Jeśli jest to już długotrwała współpraca, spotykamy się nie tylko na sali treningowej, lecz także zdarza się, że spędzamy wspólnie czas wolny czy widujemy się na imprezach okolicznościowych. Przyjaźń we współpracy jest dobra, sprzyja budowaniu zaufania. Ale warto zwrócić uwagę, czy trening nie zmienił się już tylko w towarzyskie spotkanie i czy nie występuje lekceważące podejście którejś ze stron. W końcu głównym celem relacji na linii trener–podopieczny jest realizacja założonego planu treningowego i efekty.
Jak zatem trafić na odpowiedniego trenera? A w zasadzie, jaki powinien być trener osobisty i na co zwrócić uwagę przy wyborze czy poszukiwaniach tego właściwego. Wybierając swojego mentora do treningu, weź pod uwagę:
- WYKSZTAŁCENIE – czy jego kierunek studiów jest związany ze sportem? Każdy trener powinien posiadać przynajmniej podstawową wiedzę na temat m.in. diety, fizjologii, techniki ćwiczeń, układania planów treningowych, suplementacji.
- PASJA i HOBBY – czy sport towarzyszy mu w codziennym życiu? Trener jest wizytówką sam w sobie i powinien być swego rodzaju autorytetem, również w kwestii wyglądu. Chociaż oczywiście nie może to być główny czynnik, który ma mieć wpływ na ostateczny wybór. Istotne są także motywacja i pozytywne nastawienie.
- OPINIE w social mediach – nikt nie wystawi lepszej opinii niż podopieczni. Zwróć jednak uwagę, czy nie są one mocno przesadzone na plus (np. pochodzą tylko od rodziny czy znajomych trenera) lub w drugą stronę – złośliwe bez powodu.
To w zasadzie punkty obowiązkowe, na które należy zwrócić uwagę. Kolejne kwestie to:
- CENA – ile kosztuje pakiet treningów,
- LOKALIZACJA – czy jest to przystępne miejsce dla Ciebie. Nic tak nie demotywuje, jak problemy z dojazdem na trening, dlatego najlepiej poszukaj trenera w swojej okolicy.
Wszystkie te wymienione czynniki, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze swojego trenera personalnego, oczywiście nie dadzą Ci stuprocentowej pewności co do przyszłego mentora. Dlatego dodatkowo warto umówić się na pierwsze niezobowiązujące spotkanie.
Pamiętaj! Trener powinien być ekspertem w dziedzinie sportu i odżywiania, Twoim coachem, mentorem, a czasem nawet przyjacielem. Wybór nie należy do łatwych, jednakże jeżeli znajdziesz tego właściwego, na pewno wszelkie Twoje trudy będą wynagrodzone przez wymarzone efekty.