Rolą napojów izotonicznych jest uzupełnianie składników mineralnych, witamin i węglowodanów utraconych podczas intensywnego wysiłku fizycznego. Izotoniki nawadniają lepiej niż woda, szybko dostarczają energii, a także minerałów, takich jak sód i potas. Polecane są sportowcom i osobom aktywnym fizycznie…
…choć nie we wszystkich przypadkach.

Dla kogo izotoniki?

Rodzaj płynu, jaki przyjmujemy, powinien zależeć od aktywności, którą wykonujemy. Ważna jest długość trwania treningu. Osoby, których trening trwa mniej niż godzinę, potrzebują jedynie uzupełnienia płynów. W takich przypadkach wskazane są płyny typu woda, herbata czy rozcieńczony sok.
W przypadku treningów trwających ponad godzinę konieczne jest uzupełnianie wody oraz elektrolitów. Pozwala to zapobiec odwodnieniu, przegrzaniu organizmu, a także spadkom energii.

Jeśli chcesz schudnąć, a trenujesz mniej więcej przez godzinę, nie sięgaj po napoje izotoniczne. Twój organizm będzie wykorzystywał energię z węglowodanów dostarczonych wraz z napojem, zamiast spalać rezerwy nagromadzone w tkance tłuszczowej.

Uważaj na kolory

Chyba każdemu z nas napoje izotoniczne kojarzą się z kolorowymi i słodzonymi płynami. Kolorowe zabarwienie nie ma jednak nic wspólnego z dobroczynnymi właściwościami izotoników. Kolor to wyłącznie zasługa użytych barwników. Szczególnie powinni na nie uważać alergicy, a także niemowlęta, dzieci, osoby starsze oraz kobiety w ciąży (szczególnie te karmiące). Niestety, większość z nas nie wie, jaki napój wybrać. Przeważnie decydujemy się na ten, który najbardziej cieszy oko, a niekoniecznie poprawia wydolność organizmu.

A więc jaki napój wybrać?

Zanim kupisz napój, zwróć uwagę na jego skład – nie powinno być w nim żadnych barwników, substancji słodzących czy regulatorów kwasowości. Napój bez szkodliwych substancji nie przyprawi Cię o ból głowy i wysypkę. Spożywanie napojów, których skład wygląda jak tablica Mendelejewa, może poważnie uszkodzić Twój układ nerwowy.

Jeśli chcesz, aby Twój napój izotoniczny korzystnie wpłynął na rozwój i funkcjonowanie Twojego organizmu, najlepiej przygotuj go w domu. To proste!

Przepis na domowy napój izotoniczny by FitHero.pl

-woda (500ml)

-miód (2-3 łyżki)

-sok z połowy cytryny

-szczypta soli

Wszystkie składniki porządnie wymieszaj w butelce. Tak przygotowany napój zabierz na trening i dołącz do grona prawdziwych FitHero. Polecamy!

Pokaż innym, że jesteś Fit Hero! Zrób zdjęcie, jak ćwiczysz i wklej na nasz profil na Facebook. Na aktywnych czekają specjalne nagrody od FitHero.pl