Czy masz ochotę poznać nowy sport, który doskonale kształtuje koordynację ruchową, zwinność i nawet podczas krótkiego treningu potrafi wycisnąć z gracza siódme poty? Jeśli tak, to przeczytaj poniższy tekst, w którym opowiemy co nieco o squashu – dyscyplinie która wprawdzie dopiero raczkuje w Polsce, ale z pewnością zasługuje na więcej uwagi.

Z więzienia na korty

Squash wywodzi się z Wysp Brytyjskich, a konkretnie z Anglii. Podwaliny pod rozwój tej dyscypliny położyli prawdopodobnie XIX-wieczni penitencjariusze londyńskiego więzienia The Fleet, którzy nie mogąc grać w tenisa, zaczęli odbijać piłkę od ściany. Na przestrzeni lat squash ewoluował, a zasady gry ulegały stopniowemu przeobrażeniu i ujednoliceniu w różnych zakątkach świata. Obecnie tę dyscyplinę uprawia się w ponad 150 państwach, a krajowe federacje zrzesza Międzynarodowa Federacja Squasha. Do Polski squash przywędrował około 20 lat temu, więc jest stosunkowo „świeżym” sportem. Co ciekawe, dyscyplina cieszy się ogromną popularnością w krajach arabskich, m.in. w Egipcie i Pakistanie, skąd pochodzi wielu utytułowanych zawodników.

Czym i jak grać?

Do rozpoczęcia rozgrywki potrzebujemy specjalnej piłki, rakiety i odpowiedniego kortu. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości, podkreślamy: piłki i rakiety do tenisa raczej nie nadają się do squasha, choć technika uderzeń i sposób zachowania na boisku jest bardzo zbliżony i automatyzmy nabyte na treningu squasha przydają się także w tenisie ziemnym. Rakieta do squasha jest bowiem nieco mniejsza niż tenisowa, a piłka znacznie różni się od tej do tenisa. Producenci oferują wiele rodzajów piłek, które, w zależności od oznakowania, mają odmienne właściwości. Te opatrzone niebieską kropką są najwolniejsze i przeznaczone głównie dla graczy początkujących. Nieco wyższego wtajemniczenia wymagają piłki z kropką koloru żółtego. Dwie kropki wspomnianego koloru oznaczają, że mamy do czynienia z piłką turniejową, używaną przez zawodowców. Co istotne, piłka zachowuje się inaczej gdy jest chłodna, a inaczej gdy ją rozgrzejemy. By była gotowa do gry, należy podnieść jej temperaturę. Istnieją różne sposoby – niektórzy gracze mocno odbijają ją o ścianę, a inni po prostu dynamicznie rolują pod butem.

Do gry potrzebne jest także odpowiednie boisko. Wymiary placu gry to 9,75 na 6,4 metra, natomiast wydzielone na ścianie pole, w które celują piłką zawodnicy ma 6,4 m szerokości i 1,35 m wysokości. Zadaniem graczy jest takie zagrywanie piłki, by przeciwnik nie był w stanie wykonać prawidłowego uderzenia, to znaczy odbił ją po 2 lub więcej kozłach o podłoże lub nie trafił nią w wyznaczone pole. Serwis przekazywany jest w momencie, gdy serwujący przegrywa wymianę, a w każdym kolejnym secie grę rozpoczyna zwycięzca poprzedniej partii – taka procedura trwa przez cały mecz. Set rozgrywany jest do 11 i 2 punktów przewagi, podobnie jak w tenisie stołowym.

Squash to zdrowie

W przypadku squasha, korzyści zdrowotne idą w parze z walorem rozrywkowym dyscypliny. Już 30-minutowa rozgrywka pozytywnie wpływa na pracę serca i płuc. Ponadto, wspomniany sport zwiększa gibkość ciała, buduje mięśnie brzucha, pleców i ramion, a także rozwija wytrzymałość. Duży wysiłek, który zawodnik wkłada w grę przekłada się także na spalanie tłuszczu i poprawę rzeźby. Squash jest także dobry dla naszej psychiki – dzięki niemu możemy skutecznie odciąć się od trapiących nas kłopotów, a także lepiej poznać partnera rozgrywki. To idealny sport dla znajomych i współpracowników – wspólny wysiłek i gra na niewielkiej powierzchni z pewnością zbliżają, oraz umożliwiają nawiązanie głębszej relacji.