Cześć! Pewnie już słyszałeś nazwę CrossFit, ale nie wiesz do końca, czym jest ta forma treningu. Dziś pomogę Ci oswoić temat.

CrossFit można nazwać swoistym zjawiskiem, które z hukiem wdarło się do świata fitnessu i na stałe zagościło w jego kanonach. Skąd ten hype na nieznaną dotąd metodologię treningową, która tak szybko rozprzestrzenia się po świecie, dlaczego wybrać CrossFit?

CrossFit = RÓŻNORODNOŚĆ

Pewnie jesteś bywalcem jednej z estetycznych markowych siłowni, masz rozpisany plan treningowy na masę, redukcję, nad którym spędzasz 2-3 godziny, wykonując całą serię izolowanych ćwiczeń na maszynach, w międzyczasie scrolujesz portale społecznościowe, a na koniec wrzucasz elementy cardio i wracasz niewzruszony do domu, czekając na efekty – i tak 3 razy w tygodniu.

NUDA.

Tu właśnie pojawią się coś, czego jeszcze nie było, zmienne tempo pracy, elementy podnoszenia ciężarów, gimnastyki, biegania i to wszystko na pojedynczych zajęciach?

Każda jednostka treningowa może składać się z wyżej wymienionych elementów, Ty sam, jak i Twoje ciało możecie poniekąd czuć się zaskoczeni, gdy po 1 km biegania musicie wykonać serie 10 martwych ciągów 100-kilogramową sztangą, a następnie podciągnąć się na drążku 15 razy i tak 6 rund z jak najkrótszą przerwą.

Twoje ciało ma stać się wielozadaniową maszyną do treningu, której nie będą straszne żadne wyzwania. Rambo przy Tobie to 3-klasista z plastikowym pistoletem.

Brzmi strasznie? Czytaj dalej.

CrossFit = EFEKTY

Pewnie czekałeś na ten akapit.

CrossFit, jak i inne EFEKTYWNE treningi, potrzebuje jednego niezmiennego elementu jakim jest PLAN.

Zacznij od podstaw, zajęcia w klubach przeważnie podzielone są na grupy POCZĄTKUJĄCY/ZAAWANSOWANY.

To, że zaczniesz w grupie dla początkujących, nie oznacza, że się nie zmęczysz, a wręcz przeciwnie, da Ci to dużo profitów. „Musisz nauczyć się chodzić, zanim zaczniesz biegać”, tak jest także tym razem. Aby wykonać przysiad ze sztanga nad głową, musisz poznać wiele podstaw i cierpliwie je opanować do perfekcji, aby postawić krok dalej.

Tu przychodzi następne kluczowe słowo, jakim jest SKALOWANIE – to nic innego, jak dopasowanie Twojego poziomu zaawansowania do danego treningu. Co oznacza w praktyce: gdy nie możesz podciągnąć się na drążku, możesz oddać delikatny naskok, a następnie opuścić się, aby wykonać powtórzenie. Nikt Ci tego nie zabroni, a doświadczony trener sam zaproponuje optymalne dla Ciebie rozwiązanie, które pomoże Ci w realizacji celu.

Przyszedł czas na wspomniane efekty.

Jak wspomniałem wyżej, CrossFit ma za zadanie przygotować Twoje ciało na każdy rodzaj wysiłku. Nasze ciało zostało stworzone do ruchu, a tego na zajęciach Ci nie zabraknie. Wiele rodzajów bodźców treningowych korzystnie wpłynie na Twoją sylwetkę pod każdym aspektem. Ogólnorozwojowość to wielki atut tego sportu, niezależnie od tego, czy chcesz zrzucić parę kilogramów, czy zdobyć masę mięśniową – z odpowiednia dobrą dietą osiągniesz oba te cele.

CrossFit = SPOŁECZNOŚĆ

To kolejny fenomen i aspekt, którego nie spotkasz nigdzie indziej.

Crossfitowcy podczas treningu kibicują sobie, dodają otuchy, wspierają. Często osoby, które spotykasz na sali przestają być dla Ciebie anonimowe, a wręcz zacieśniasz z nimi więzy. Ta społeczność potrafi być olbrzymią motywacją do działania, gdy już nie masz siły, głośno sapiesz podczas workoutu, a z sali dobywają się brawa i słowa, które mimochodem docierają do Twoich uszu: DASZ RADĘ, NIE PODDAWAJ SIĘ!

PAMIĘTAJ

Wybieraj tylko wykwalifikowanych trenerów, którzy zaopiekują się Tobą podczas zajęć, przedstawią odpowiednią technikę ćwiczeń, Twoje zdrowie jest zawsze na pierwszym miejscu.

O AUTORZE TEKSTU

Łukasz Bernat

Trener Personalny z wieloletnim doświadczeniem, Założyciel klubu TRAINING PLAN
Specjalizuję się w treningach CrossFit oraz kettlebell, jestem uczestnikiem Mistrzostw Polski Kettlebell Hardstyle.
Moja praca to pasja! Poprzez wiele renomowanych szkoleń, w których brałem udział, jestem pewien przekazywanej przez siebie wiedzy podczas zajęć z podopiecznymi. Zapraszam na moje zajęcia.