Chyba każdy z nas nie może się doczekać sezonu narciarskiego. Już planujemy miejsce, do którego się wybierzemy, przeglądamy oferty sklepów z ubiorem narciarskim i zaczynamy myśleć o przygotowaniu sprzętu do sezonu.

Równie ważne, a nawet ważniejsze powinno być przygotowanie naszego ciała do jazdy na nartach czy snowboardzie. Jeżeli chcemy czerpać jak najwięcej przyjemności z jazdy i uniknąć kontuzji, już teraz musimy zadbać o nasze mięśnie.

Pewnie właśnie pomyślałeś – ,,Umiem jeździć, po co mi trening?”

Odpowiednie przygotowanie fizyczne stanowi podstawę przyjemnego wypoczynku, pozwala zmniejszyć ryzyko kontuzji, umożliwia dłuższą i intensywniejszą jazdę bez przemęczania organizmu, a także pomaga zrzucić zbędne kilogramy i poprawia sylwetkę.

Kiedy najlepiej zacząć trening przed wyjazdem na narty?

Oczywiście najlepiej utrzymywać organizm w formie i ćwiczyć cały rok – tak, by nasze mięśnie były przygotowane do nagłego wzmożonego wysiłku. Jednak jeśli nie ćwiczysz regularnie, przygotowanie do sezonu powinno trwać 2-3 miesiące. Najbardziej efektywne są systematyczne ćwiczenia – najlepiej 2-3 dni w tygodniu.

Najbardziej obciążonymi mięśniami podczas zimowych szaleństw na stoku są nogi, czyli łydki, uda i pośladki, zatem warto skupić się właśnie na tych partiach ciała. Nie zapominajmy jednak o ćwiczeniach górnych partii ciała, np. wzmacniających kręgosłup – pozwolą nam one uniknąć bólu pleców.

Sposobów i pomysłów na przedsezonowy trening jest mnóstwo…

Panowie stawiają na gry zespołowe, sztuki walki i oczywiście siłownię. Alternatywą dla kobiet, które nie lubią “przerzucania ciężarów” mogą być zajęcia fitness, nordic walking, aerobik, basen czy gimnastyka.

I tu pojawia się kolejne pytanie: Gdzie trenować?

My polecamy korzystanie z profesjonalnej, dobrze wyposażonej siłowni lub klubu fitness. Oczywiście można ćwiczyć w domu lub na dworze, jednak taki trening wymaga ogromnej dyscypliny i może być nieprzyjemny jesienią i zimą. W klubie fitness zobaczysz ludzi zaangażowanych w ćwiczenia, posłuchasz energicznej muzyki oraz będziesz mógł zasięgnąć porady trenera. W takich warunkach trening szybko stanie się dla Ciebie zabawą i przyjemną odskocznią od codziennych zmartwień.

Karta FitProfit umożliwia nieograniczony dostęp do niemal 4000 najlepszych obiektów sportowych na terenie Polski. Sam możesz zdecydować, gdzie i kiedy chcesz ćwiczyć oraz jaki rodzaj i intensywność treningów są dla Ciebie najlepsze.

Do zobaczenia na stoku!