Zakup odpowiednich butów to pierwsze, co powinieneś zrobić, jeśli chcesz zacząć regularnie trenować. Zanim wybierzesz się do sklepu, sprawdź, jakie cechy powinny posiadać dobre buty.

Elastyczność – buty nie powinny być zbyt sztywne, ponieważ będą ograniczać ruch, ale też nie powinny być zbyt giętkie – nie będą w stanie utrzymać stopy w odpowiedniej pozycji i szybko się odkształcą.

Amortyzacja – każda osoba w zależności od wzrostu i masy ciała potrzebuje innej amortyzacji. Podczas kupowania obuwia przymierz obydwa buty, przejdź się i przebiegnij po twardym podłożu.

Marka – najlepiej jest wybierać buty dobrych i znanych marek. Nie muszą być bardzo drogie, jednak warto omijać te najtańsze  – prawdopodobnie będą gorszej jakości i szybciej się zniszczą.

Kupuj po południu – postaraj się iść do sklepu po południu. Po całym dniu chodzenia, podobnie jak podczas treningu, stopy są lekko opuchnięte – warto sprawdzić, jak nasze zmęczone nogi będą się czuły w zakupionym obuwiu.

Większe niż normalnie – buty sportowe powinny być nieco większe niż te, które nosimy na co dzień. Podczas ćwiczeń stopa puchnie i przemieszcza się – but powinien być na tyle duży, by był wygodny, umożliwiał swobodne poruszanie palcami i nie obcierał, a jednocześnie powinien odpowiednio stabilizować piętę.

Co uwzględnić przy wyborze butów?

Rodzaj podłoża – tutaj liczy się podeszwa. Zupełnie inna podeszwa sprawdzi się na gładkiej podłodze hali sportowej, na chodniku, asfalcie czy leśnych ścieżkach.

Rodzaj treningu – buty powinny być dopasowane do rodzaju sportu. Inne buty sprawdzą się podczas biegania, a inne podczas ćwiczeń siłowych. Jeśli nie potrafisz sprecyzować, jaki typ ćwiczeń będziesz wykonywać lub chcesz, by Twoje buty były wielozadaniowe, poszukaj butów uniwersalnych, tzn. takich, które będą posiadać cechy butów fitnessowych i jednocześnie zapewniać amortyzację stopy.