Bieżnia to jedna z najbardziej popularnych maszyn na siłowni. Zapewnia szybki trening kardio, a zimą może zastąpić jogging na dworze. Myślisz, że bieganie na bieżni to w zasadzie to samo, co bieganie po asfalcie? To nie do końca prawda. Bieganie na bieżni jest nieco inne niż zwykły jogging, a pamiętanie o różnicach między nimi pozwala uniknąć bolesnych kontuzji oraz obniżenia efektywności treningów.
Zatem, o czym warto pamiętać ćwicząc na bieżni?
Prędkość
Biegając na dworze ciężko jest bez przerwy kontrolować swoje tempo. Bieżnia jednak daje możliwość zmieniania prędkości i ćwiczenia w interwałach. Postaraj się wybrać dwie prędkości – taką, z którą będziesz mógł biec spokojnie i odrobinę odpocząć i taką, która zmusi Cię do wzmożonego wysiłku. Zmieniaj prędkości co kilka minut, a z każdym treningiem próbuj trenować coraz dłużej na wyższej prędkości. Dzięki temu bieganie na bieżni nie będzie dla Ciebie nudne, będziesz mógł kontrolować swoje postępy, a także pobudzisz metabolizm.
Nachylenie
Bieganie na bieżni jest znacznie łatwiejsze niż standardowy jogging – taśma bieżni porusza się razem z Tobą i pobudza Twoje nogi do pracy. By trening był bardziej efektywny, spróbuj treningu na bieżni z regulowanym nachyleniem – dzięki bieganiu pod lekkim kątem Twoje mięśnie będą wkładały więcej energii w każdy krok, a sam ruch nóg będzie bardziej naturalny.
Sylwetka
Biegając na bieżni bardzo łatwo jest przyjąć nieprawidłową podstawę ciała, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Postaraj się utrzymywać wyprostowaną sylwetkę, nie garb się, nie podpieraj i nie łap za drążki. Każde odstępstwo od prawidłowej techniki sprawi, że Twój trening będzie mniej efektywny oraz może spowodować trwałe zmiany w Twojej postawie.
Rozgrzewka
Wiele osób traktuje bieganie na bieżni jako rozgrzewkę. To błąd. Przed wejściem na bieżnię również należy wykonać choćby małą rozgrzewkę, np. delikatne ćwiczenia rozciągające. Szczególną uwagę skup na mięśniach nóg, tj. łydkach, udach i pośladkach. Sam trening na bieżni zacznij powoli i spokojnie – od powolnego marszu, przez trucht, aż po właściwy trening.
Powrót na zewnątrz
Gdy na dworze zrobi się nieco cieplej i postanowisz biegać na zewnątrz, zacznij od spokojnego biegu oraz zmniejsz tempo, do którego przyzwyczaiła Cię bieżnia. Daj swoim przyzwyczajonym do miękkiej i gładkiej powierzchni mięśniom czas by zaadaptować się do twardszej powierzchni i trudniejszych warunków. Dzięki temu unikniesz kontuzji stawów i mięśni, a bieganie stanie się dla Ciebie czystą przyjemnością.