Podczas wykonywania ćwiczeń bardzo często nieświadomie popełniamy błędy, które prowadzą do braku postępów treningowych, a nawet poważnych kontuzji lub urazów. Jakie są najczęściej popełniane błędy? Jak je wykryć i wyeliminować, by każdy trening był maksymalnie efektywny i bezpieczny?

1.Brak rozgrzewki

Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest brak rozgrzewki, czyli tej części treningu, której nigdy nie powinno się pomijać. Nierozgrzane mięśnie są o wiele bardziej narażone na urazy i kontuzje. To właśnie odpowiednia rozgrzewka przygotowuje ciało do wzmożonego wysiłku, a także pomaga osiągnąć lepsze wyniki. Rozgrzewka powinna obejmować wszystkie partie ciała, takie jak stawy kolanowe, barkowe, biodrowe czy szyjne i powinna trwać od 10- 15 minut.

2.Zbyt duże obciążenie

Podczas treningu siłowego ważne jest pamiętanie o możliwościach swojego ciała i wybranie dla siebie obciążników odpowiedniej wagi. Przerzucanie zbyt ciężkich ciężarów, nad którymi nie jesteśmy w stanie w pełni zapanować, nie przyniesie żadnych efektów, a zbyt duży ciężar jedynie nadwyręży mięśnie. Wybrana waga obciążnika powinna być taka, by każde powtórzenie było wykonywane dokładnie i poprawnie.

3.Koncentrowanie się tylko na jednej partii ciała

By wykonywany trening był naprawdę skuteczny, powinien obejmować wszystkie grupy mięśni. Zbyt monotonne i skierowane tylko na jedną partię ciała ćwiczenia w zasadzie uniemożliwiają osiągnięcie odpowiedniej, zdrowej sylwetki. Problem z rozłożeniem treningów na wszystkie partie ciała szczególnie często dotyka mężczyzn, którzy wykonują ćwiczenia jedynie od pasa w górę, osiągając efekt bardzo szczupłych nóg i nienaturalnie rozbudowanej górnej partii ciała. Ważne jest, by racjonalnie podzielić trening na partie i regularnie ćwiczyć całe ciało, a co jakiś czas (np. co miesiąc) wprowadzać zmiany w planie treningowym.

4.Brak planu treningowego

Plan treningowy pomaga w utrzymaniu motywacji i systematyczności treningów, a odpowiednio zaplanowany pozwala również osiągnąć lepsze efekty w krótszym czasie. Wykonywanie przypadkowych, niedopasowanych do możliwości i zakładanych efektów ćwiczeń nie zagwarantuje rozbudowy mięśni ani spalenia tkanki tłuszczowej. Jeśli nie jesteś w stanie sam rozpisać planu treningowego, poproś o pomoc trenera, który po przeprowadzeniu wywiadu, profesjonalnie zaplanuje odpowiedni plan treningowy.

5.Brak systematyczności

Wiele razy wspominaliśmy, jak ważna jest systematyczność i regularne wykonywanie ćwiczeń kilka razy w tygodniu. Nawet mniej intensywny, a regularnie wykonywany trening dostarcza więcej korzyści niż jednorazowy, wyczerpujący trening, po którym jedynymi efektami są obolałe ciało i zakwasy. Najlepiej zaplanować sobie ilość treningów, które chcemy wykonywać w tygodniu i konkretne dni, w które będziemy ćwiczyć – z takim planem dużo łatwiej jest zmotywować się do ćwiczeń i zachować systematyczność.

Powodzenia!