Na siłowni, basenie czy w fitness klubie obowiązują pewne reguły, które mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa i komfortu wszystkim ćwiczącym. Oto kilka podstawowych zasad, których należy przestrzegać.

Przede wszystkim porządek

Bez względu na to, czy ćwiczysz sam, czy uczestniczysz w zajęciach grupowych – korzystasz z różnych przedmiotów, takich jak maty, stepy czy hantle. Zawsze odkładaj sprzęty na miejsce, z którego je wziąłeś, tak, by kolejna osoba mogła z nich swobodnie korzystać.

Higiena

Idąc na siłownie zawsze miej ze sobą dwie pary butów – te, w których przychodzisz oraz sportowe buty do ćwiczeń. Jeśli po treningu chcesz skorzystać z prysznica, pamiętaj o zabraniu klapek. Równie ważnym nawykiem jest wycieranie potu z używanych sprzętów oraz rozkładanie ręcznika pomiędzy Twoim ciałem a używaną maszyną.

Cisza

Głośne rozmowy w grupie czy rozmowy przez telefon mogą skutecznie rozpraszać i przeszkadzać ćwiczącym. Telefon może przydać się podczas treningu – do słuchania muzyki lub korzystania z aplikacji z ustalonymi treningami czy ćwiczeniami. Jednak jeśli czekasz na ważny telefon, wyjdź do szatni i tam porozmawiaj.

Czas

Jeśli uczęszczasz na zajęcia grupowe, postaraj się nie spóźniać. Wchodzenie w trakcie zajęć rozprasza ćwiczących, a pomijanie rozgrzewki naraża Cię na kontuzje.

Odpowiedni strój

Jednym z warunków prawidłowego wykonywania ćwiczeń jest posiadanie odpowiedniego, nie krępującego ruchów stroju. Równie ważne jest dostosowanie stroju do okazji – zbyt skąpy strój może zostać źle odebrany, a także niepotrzebnie rozpraszać ćwiczących.

Miłego treningu!