Po wejściu na wagę przecierasz oczy ze zdumienia i nie możesz uwierzyć w to, co widzisz, po czym szybko pakujesz strój, buty oraz ręcznik i biegniesz na siłownię? Nie jesteś wyjątkiem, pojawienie się niechcianej tkanki tłuszczowej i nadmierny przyrost kilogramów jest prawdopodobnie najczęstszym bodźcem motywującym ludzi do rozpoczęcia swojej przygody treningowej. Osoba, która właśnie podejmuje walkę z kaloriami staje przed sporym dylematem – jak w stosunkowo krótkim czasie uzyskać jak najbardziej optymalne efekty i ponownie mieścić się w stare ubrania?

Przede wszystkim należy pamiętać, że podstawę wszelkiej aktywności fizycznej na siłowni, zwłaszcza odchudzania, stanowi dieta. Nawet najbardziej intensywny trening niepoparty odpowiednim działaniem w kuchni nie przyniesie oczekiwanych efektów. Co więcej, podejście osób starających się o zrzucenie zbędnych kilogramów, które myślą, że jeśli ćwiczą na siłowni, to mogą pozostawić bez zmian swoje nawyki żywieniowe, jest bardzo powszechnym błędem. Pozbywanie się nadwyżki kilogramów odbywa się zazwyczaj dwutorowo. Są osoby, które skupiają się wyłącznie na ćwiczeniach cardio, trenując na bieżniach, stepperach czy rowerach, są też osoby, które skupiają się na wolnych ciężarach, sztangach, hantlach i kettlach. Ćwiczenia tlenowe, czyli na przykład bieganie, wykorzystują tkankę tłuszczową jako źródło energii. Jednak w momencie opuszczenia sali treningowej pozytywny efekt tej formy ćwiczeń się kończy, a proces spalania tłuszczu zatrzymuje się. Inaczej wygląda to w przypadku treningu siłowego, kiedy organizm spala dodatkowe kalorie nawet do 36 godzin od zakończenia wysiłku! Dzieje się tak ze względu na proces regeneracji mikrouszkodzeń powstałych w wyniku dźwigania ciężaru – organizm wykorzystuje zapasy zgromadzone w postaci tkanki tłuszczowej, żeby dać mięśniom energię do regeneracji.

Należy pamiętać, że celem odchudzania nie powinno być redukowanie masy ciała i pozbywanie się kilogramów z wyświetlacza wagi. Mięśnie ważą więcej niż tłuszcz, a długotrwałe treningi cardio mogą powodować przerabianie ich na energię i redukcję tkanki mięśniowej. W procesie odchudzania skupić powinniśmy się na obniżeniu procentowego udziału tkanki tłuszczowej w ogólnej masie ciała. Dlatego nie zapominajmy o ćwiczeń siłowych, które wywierają pozytywny wpływ na metabolizm całego organizmu i pomagają zapobiegać odkładaniu się tkanki tłuszczowej w przyszłości.

Łukasz Karpiński – trener personalny i fitness, dietetyk

Jak osiągnąć wymarzoną i estetyczną sylwetkę? Jak pozbyć się zbędnych kalorii? Jak wybrać odpowiednią dietę? Te i podobne pytania to standard na forach internetowych i żelazny punkt rozmowy z trenerami personalnymi na siłowniach. Od dawien dawna zagadką była odpowiedź na pytanie: „Jaka naprawdę jest najskuteczniejsza metoda spalania tłuszczu w ludzkim organizmie?”. Zanim jednak przejdziemy do odpowiedzi, skupmy się poszczególnych pojęciach i specyfice danych aktywności.
Dobrze nam znane ciężary, ku zdziwieniu wielu ludzi, powodują w naszym organizmie wzrost tkanki mięśniowej, aniżeli spadek tłuszczowej (mowa tutaj o przemyślanym programie treningu siłowego). Dodatkowo komórki mięśniowe są aż około 7-8 razy bardziej aktywne anabolicznie od komórek tłuszczowych, w rezultacie czego przy większej masie mięśniowej spalimy więcej kalorii w ciągu dnia. Dodatkowo, zarówno ćwiczenia siłowe, jak i aerobowe podnoszą poziom hormonów anabolicznych. Ćwiczenie wydolnościowe z niedużym ciężarem znacznie poprawią kształt Twojej sylwetki.
Niektórzy myślą, że za sprawą ćwiczeń kondycyjnych spalą więcej kalorii, inni uważają, że osiągną to za pomocą ćwiczeń siłowych. Otóż fakt jest taki, że jedynie przy większej masie mięśniowej jesteśmy w stanie zwiększyć spalanie kalorii. Dlatego na całokształt treningu, czy tego chcemy czy nie, powinny składać się zarówno ćwiczenia siłowe, jak i cardio.
Według badań przeprowadzonych na „Colorado State University” godzinny trening z większym obciążeniem podnosi znacznie wyżej spalanie kalorii i poziom przemiany materii, niż trening cardio… i to aż do 14 godzin po zakończeniu treningu. Nieodłączny element spalania tłuszczu, oprócz intensywnych treningów, stanowi przede wszystkim dieta, która jest łącznikiem między Twoją ciężką pracą a zamierzonym efektem. Powodzenia, Przyjacielu.

Potrzebujesz więcej informacji lub pomocy na drodze do osiągnięcia wymarzonej sylwetki? Zapraszam do współpracy na terenie Warszawy oraz do konsultacji online: www.smirlov.pl
Pozdrawiam Łukasz Karpiński

Skontaktuj się z Łukaszem Karpińskim:

E-mail: kontakt@smirlov.pl

Strona www (kliknij)

Facebook (kliknij)

Instagram (kliknij)