Po pogodnym, beztroskim lecie wkroczyliśmy w okres jesienny, który nierzadko kojarzy się ze znużeniem i obniżeniem aktywności. O tej porze roku odporność naszego organizmu zdecydowania spada, dlatego tym bardziej powinniśmy zadbać o siebie i swoich bliskich – pamiętać o zdrowym żywieniu, odpowiednim ubiorze, wysypianiu się, a przede wszystkim – wdrożeniu aktywności fizycznej do codziennego rozkładu dnia!

Zachęcamy do zapoznania się z naszym krótkim przewodnikiem po jesiennych sportach i aktywnościach.

JOGA DLA DUSZY I CIAŁA

Ta popularna forma rekreacji w wyjątkowy sposób uczy dobrej relacji z ciałem, dążenia do harmonii i osiągnięcia wewnętrznego spokoju. Praktykowanie jogi wzmacnia ciało, sprawia, że staje się ono bardziej elastyczne, gibkie i mniej podatne na urazy. Asany angażują równomiernie wszystkie grupy mięśni, stawy oraz kości, co spowalnia proces zużycia tkanek. Należy jednak pamiętać, że nie powinny być one niewygodne. Szukajmy pewnych odczuć w ciele, lecz nie bólu i braku komfortu.

O tym, jakie są rodzaje jogi i który wybrać dla siebie, przeczytacie w jednym z naszych artykułów.

Jogę można praktykować o każdej porze dnia i z dowolnego miejsca na ziemi. Weź koc, poduszkę i wygodne ubranie – być może odnajdziesz dla siebie nową przestrzeń, fizyczną, ale i psychiczną.

PILATES DLA WZMOCNIENIA MIĘŚNI I ZDROWEGO KRĘGOSŁUPA

Ten trening na smukłe ciało w duchu slow life koncentruje się na pracy mięśni brzucha, pleców, pośladków i ud. Wzmacnia słabe mięśnie i rozluźnia te przeciążone. Najpopularniejszą formą ćwiczeń pilates są te praktykowane na macie, pozwalające obciążyć ciało i odzyskać w nim równowagę. To idealny dodatek do sportów spalających kalorie, jak bieganie czy pływanie. Jak często trenować pilates, aby pojawiły się efekty? Przy wykonywaniu ćwiczeń 2-3 razy w tygodniu poczujesz, że Twój brzuch, uda, pośladki i ramiona stały się wzmocnione, a Ty znacznie bardziej zrelaksowany.

Pilates to idealna aktywność fizyczna na chłodne jesienne dni, którą można spokojnie wykonywać w domowym zaciszu. Obdarzenie go ciepłym uczuciem pomoże zwalczyć jesienną chandrę i może obudzić w nas nową pasję!

MARSZE Z KIJAMI, CZYLI NORDIC WALKING NA ŚWIEŻYM POWIETRZU

Ciepły ubiór i popularne kijki – tych akcesoriów potrzebujesz, aby zacząć uprawiać nordic walking. Jest to dyscyplina sportu dla każdego, niezależnie od wieku i kondycji fizycznej, która działa dobroczynnie na ręce, ramiona, mięśnie pleców i górną część tułowia. Właściwa technika sprawia, że spalamy o 20% więcej kalorii niż przy tradycyjnym marszu. Z kijami można spacerować wszędzie, a jesienna sceneria dodatkowo wzbogaci nasz energiczny marsz. Najzdrowiej jest zaplanować trasę marszu z dala od wielkomiejskich dróg, najlepiej w lesie lub w ulubionym parku. Jak każdy ruch na świeżym powietrzu, nordic walking relaksuje i poprawia nastrój, czego wyjątkowo potrzebujemy właśnie teraz. Jesienny okres to idealny moment na spróbowanie tego relaksującego sportu i zadbanie o zdrowie.

BIEG PO I NA ZDROWIE

O korzyściach z biegania i łatwości uprawiania tego sportu wiemy już wiele. To także aktywność dla ciała i dla duszy – zmienia nas cieleśnie, ale i mentalnie. Euforia biegacza, czyli efekt końcowy treningu jest uczuciem nie do opisania. Pokonując dystanse biegiem, spalamy znacznie więcej kalorii niż podczas jazdy na rowerze, pływania czy ćwiczeń fitness, a nawet długo po skończonym treningu.  Jesienne pejzaże i rześkie powietrze pozwolą cieszyć się urokami biegania jeszcze bardziej.

Pamiętajmy, że najtrudniejszy bywa pierwszy krok, a satysfakcja z wykonanego treningu warta jest każdego poświęcenia!

TANECZNY KROK JESIENI, CZYLI ZUMBA

To połączenie tańca, energetycznej muzyki, pozytywnych wibracji oraz treningu sprawdzi się u osób, które chcą spalić kalorie i świetnie się przy tym bawić! Zainspirowana latynoamerykańskimi tańcami zumba, łączy w sobie wszystkie style i rytmy. Podczas tego treningu rządzą endorfiny, których wyjątkowo potrzebujemy w okresie jesienno-zimowym. Co ważne, nie trzeba umieć tańczyć, by trenować zumbę. Wystarczy się skupić i obserwować ruchy prowadzącego zajęcia, a muzyka sama nas poniesie do tańca! Na zajęciach najważniejsza jest dobra energia i dawanie od siebie tyle, ile możemy. Zumba to przede wszystkim sposób na naładowanie energii i zostawienie w tyle codziennych zmartwień.

Czujecie się przekonani do postawienia pierwszych kroków do latynoskich rytmów? Mamy szczerą nadzieję, że tak właśnie jest! Jeżeli potrzebujecie dodatkowej motywacji, to mamy dla Was specjalną treningową playlistę. Niech muzyka sama poniesie Was do tańca!

Mimo spadku energii i utraty zapału do działania w okresie jesienno-zimowym, nie powinniśmy zapominać o aktywności fizycznej. Dbajmy o regularny wysiłek fizyczny, a nasze ciała i umysły na pewno nam za to podziękują.