Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia w 2030 roku depresja będzie najczęściej występującą chorobą na świecie. Wyniki licznych badań obserwacyjnych pokazują jednak, że aktywność fizyczna w odpowiedniej dawce i określonej intensywności może skutecznie jej przeciwdziałać. To kolejny powód, dla którego warto regularnie ćwiczyć!

Co warto wiedzieć o depresji?

Smutek, przygnębienie, spadek nastroju, apatia, trudności ze snem i koncentracją to najczęstsze objawy choroby, na którą cierpi ponad 350 mln ludzi na całym świecie, w tym około 1,5 miliona Polaków. Może na nią zachorować każdy, choć jak pokazują statystyki, o wiele częściej dopada kobiety niż mężczyzn. Przyczyny tej dysproporcji nie są do końca wyjaśnione, jednak specjaliści upatrują ją w większej wrażliwości kobiet i działaniu żeńskich hormonów płciowych. Depresja zazwyczaj diagnozowana jest u ludzi z przedziału od 20 do 40 lat i co ważne: jest całkowicie wyleczalna. W walce z depresją wykorzystywana jest farmakologia, psychoterapia, a także coraz częściej sport.

W zdrowym ciele, zdrowy duch!

O dobroczynnych właściwościach aktywności fizycznej na ludzki organizm wiadomo nie od dziś. Sport świetnie wpływa nie tylko na kondycję, ale również na zdrowie psychiczne, nastrój i samopoczucie. Ruch sprawia, że ludzkim organizmie zwiększa się poziom endorfin – naturalnych hormonów szczęścia, a także serotoniny, substancji, która daje nam poczucie zadowolenia. Aktywność fizyczna jest ponadto idealnym sposobem na rozładowanie stresu, który z racji szybkiego tempa życia, towarzyszy nam coraz częściej. Nie bez znaczenia jest też aspekt społeczny – ćwiczenia w klubie fitness czy na siłowni umożliwiają interakcję z innymi ludźmi, co ma niebagatelne znaczenie zarówno w profilaktyce, jak i pokonywaniu choroby. Widok zadowolonych i zmotywowanych ludzi pozawala spojrzeć pod innym kątem na własne życie. Również zmiany fizyczne, które w wyniku aktywności sportowej zachodzą w ciele, pozytywnie wpływają na poprawę samopoczucia i zadowolenie.   Sport to więc doskonały sposób na rozładowanie napięcia, zapobieganie spadkowi nastroju, zniwelowanie stresów i frustracji.

Co ćwiczyć?

Depresji zazwyczaj towarzyszy uczucie zmęczenia, dlatego ważne jest znalezienie takiej aktywności, która sprawi największą przyjemność. Doskonale sprawdzą się wszystkie sporty, które można uprawiać na świeżym powietrzu – nie tylko pobudzą wydzielanie pozytywnych endorfin, ale również pomogą w dotlenieniu organizmu. Spacery, Nordic Walking, jogging czy jazda na rowerze to doskonałe sposoby, aby poprawić sobie nastrój, a jednocześnie zadbać o kondycję. Również ćwiczenia o charakterze aerobowym, takie jak różne formy gimnastyki, pływanie czy bieganie na bieżni mogą stać się efektywnym sposobem na walkę z depresją. Aby wyciszyć swój organizm i pozwolić mu się zrelaksować, warto zainteresować się różnymi formami aktywności łączącymi ciało i umysł, np. jogą, pilatesem czy Tai Chi.

O czym należy pamiętać?

W przypadku osób, które chorują na depresję, sport jest jak najbardziej wskazany. Należy jednak pamiętać, że w pierwszych miesiącach choroby pacjenci zazwyczaj są zbyt słabi, aby wykonywać nawet najprostsze czynności. Chorych nie należy do niczego zmuszać, tym bardziej do ćwiczeń fizycznych. Jednak w miarę powrotu do zdrowia, należy zachęcać osoby z depresją do ruchu i różnych form aktywności fizycznej.

Jeżeli zauważysz u siebie jakiekolwiek objawy mogące sugerować depresję, nie zwlekaj, tylko udaj się jak najszybciej do lekarza. Bądź prawdziwym FitHero i dbaj o swoje zdrowie!