Postanowiłeś na dobre zaprzyjaźnić się ze sportem i zacząć ćwiczyć, jednak z każdym dniem znajdujesz kolejne wymówki, by uniknąć treningu?  Masz za daleko na siłownię? Na dworze jest zbyt zimno? W szatni dziwnie pachnie? Bo dziś poniedziałek albo nareszcie piątek?

Zawsze coś staje Ci na drodze. Tak, z pewnością Twoje wszystkie powody są bardzo ważne i mogły służyć za idealne wymówki. To jednak nie zmienia faktu, że wciąż pozostają tylko wymówkami, które tylko trzymają Cię w miejscu.

To nie Twoja wina. To znaczy – nie do końca Twoja. Dlaczego? Otóż tak właśnie działa ludzki mózg – znajduje wymówki, “chroniąc” nas przed wszystkim tym, co nie jest dla nas naturalne. Jeżeli wysiłek fizyczny do tej pory nie był twoją domeną, Twój mózg wyszuka milion powodów, by zostać w domu.

Skoro teraz już wiesz, jak działa Twój mózg i jak Tobą steruje, rzuć mu wyzwanie i pokaż sobie (w końcu to Twój mózg) i wszystkim wokoło na co Cię naprawdę stać. Do osiągnięcia sukcesu będzie potrzebny jasny cel –  taki, który Cię naprawdę zmotywuje.

Motywacja to podstawa ćwiczeń- bez niej nie ruszysz się z kanapy!

Upewnij się, że masz cel, do którego dążysz – gdy w Twojej głowie jest jasny obraz tego, co chcesz osiągnąć, Twój mózg będzie umiał wyznaczyć Ci drogę do celu i zapewnić sukces twojej misji.
Spróbuj pomyśleć o swoim celu w szerszej perspektywie – wówczas utrata wagi okaże się jedynie miłym efektem ubocznym ćwiczeń, a ich prawdziwym i najbardziej cennym rezultatem będzie większa pewność siebie, zdrowie, lepsze samopoczucie i sprawność, której inni będą Ci zazdrościć.

Zobrazuj swój cel

Zapisz swój cel na kartce i powieś ją w widocznym miejscu, najlepiej z motywującym zdjęciem czy cytatem. Brzmi dziwnie? Może i tak, ale naprawdę działa! Najlepiej, żeby widział go ktoś jeszcze np. Twój współlokator, partner, partnerka, żona… Ty wiesz najlepiej, o kim mowa. Będziesz mógł liczyć nie tylko na jego wsparcie, ale też będziesz chciał pokazać komuś, że umiesz dążyć do swojego celu.

Znajdź swoja dyscyplinę

Wyobraź sobie siebie podczas treningu, który sprawia Ci przyjemność i znajdź taką aktywność fizyczną, która będzie Ci odpowiadać. Jeżeli robimy coś, czego nie lubimy, nasza motywacja spada. Jeśli widzisz, że ćwiczenie na siłowni Cię nudzi, spróbuj czegoś innego. Może zumba stanie się Twoją pasją? A może wolisz pływanie, wspinaczkę albo tenis? Z kartą Fit Profit masz naprawdę duży wybór dyscyplin i obiektów.

Nie przeceniaj swoich możliwości i bądź dla siebie wyrozumiały

Już na samym początku zakładasz, że będziesz ćwiczył codziennie? To Błąd. Jeśli od razu narzucisz sobie zbyt duże tempo – poniesiesz porażkę, a porażki bardzo demotywują. Lepiej gdy zaczniesz spokojnie i będziesz cieszyć się z każdego, nawet małego sukcesu. Każdy sukces będzie podwyższał Twoją samoocenę i samopoczucie, umacniając Twoją motywację.

Poszukaj osoby, z którą będziesz ćwiczyć

Gdy ćwiczymy z kimś o wiele łatwiej jest nam podnieść się z kanapy i rzeczywiście „zebrać” się do ćwiczeń – przecież się umówiliśmy, a podczas treningu chcemy wypaść tak samo dobrze, a nawet lepiej. Wzajemna motywacja naprawdę działa!