Sauna zwiększa regenerację komórek, przyspiesza krążenie, dzięki czemu do mięśni szybciej dostarczany jest tlen i składniki odżywcze, oczyszcza organizm z toksyn, relaksuje ciało i umysł, zmniejsza bóle mięśni i stawów, rozgrzewa i pomaga podnosić odporność organizmu.

Trening pomaga poprawić kondycję, ogólną sprawność fizyczną. Redukuje wady postawy. W zależności od założonego celu treningowego, buduje masę mięśniową lub redukuje tkankę tłuszczową. To właśnie na siłowni możemy stworzyć swoją idealną sylwetkę.

Basen korzystnie wpływa na nasze stawy, ponieważ w wodzie wykonują one dużo mniejszą pracę i nie są aż tak obciążone. Aktywność w wodzie to także plusy dla naszego kręgosłupa. Poszczególne style pływackie pozwalają skutecznie wspomagać leczenie wad kręgosłupa. Woda pozwala na zwiększenie oporu w trakcie ćwiczeń, a co za tym idzie intensywności całego treningu. Dodatkowo przebywanie w środowisku wodnym wzmacnia układ krążeniowo-oddechowy, znacznie zwiększa VO2max, czyli ilość tlenu, jaką mogą przerobić nasze płuca. Pływanie jest też również świetnym pomysłem dla osób chcących zrzucić zbędne kilogramy – taki wysiłek może być jednym z rodzajów codziennej aktywności.

Trening, basen, sauna – co się wydarzy, kiedy połączymy te trzy aktywności? Wydaje się to pomysł idealny: na siłowni wyrzeźbimy swoje mięśnie, na basenie zadbamy idealnie o stawy i kręgosłup, a sauna pomoże się zregenerować i zrelaksować. Ale czy na pewno?

Trening i basen?

Zanim zdecydujesz się na połączenie treningu siłowego z pływaniem, zastanów się, jaki jest Twój cel treningowy i pomyśl, która z tych aktywności najbardziej pomoże Ci w drodze do osiągnięcia wymarzonych efektów. W przypadku gdy trenujesz pływanie siłownia może stać się jego świetnym uzupełnieniem, szczególnie ćwiczenia wzmacniające grupy mięśniowe pod kątem wytrzymałościowym. Natomiast jeśli pływanie będzie jednym z elementów treningu siłowego, np. jako jedna z form cardio czy interwałów, będziesz w szybszy sposób wydatkować więcej energii – dzięki czemu jest to bardzo dobry sposób uzupełnienia diety redukcyjnej, nastawionej na utratę tłuszczu.

Trening i sauna?

Jak wiadomo, w czasie treningu w pewnym stopniu uszkadzamy nasze włókna mięśniowe, a także podnosimy temperaturę ciała, pocimy się. Naturalne jest to, że po intensywnym wysiłku organizm chce się schłodzić i odpocząć… Wizyta w saunie tuż po zakończeniu aktywności spowodowałaby wzrost ryzyka odwodnienia, ze względu na ekstremalne podnoszenie i tak już podwyższonej temperatury ciała – co może być nawet niebezpieczne. Oczywiście nie oznacza to, że trenując musisz całkowicie zrezygnować z relaksu w saunie. Osoby związane ze sportami siłowymi powinny jednak korzystać z dobrodziejstwa sauny w dni wolne od treningu. Seanse saunowe nie tylko hartują organizm, ale również wspomagają regenerację powysiłkową.

Basen i sauna?

Zdecydowanie zdrowszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie najpierw z basenu, a następnie z sauny. Postawienie w pierwszej kolejności na aktywność fizyczną, a dopiero później na relaks zapobiega chociażby zapaleniom mięśni. Organizm po wizycie w saunie nie jest odpowiednio przygotowany na duży wysiłek – ciało jest wymęczone, a organizm nie ma sił na podjęcie aktywności. Najpierw basen, później sauna – ale nie tak szybko… Po przepłynięciu kilku długości basenu warto pozwolić sobie na chwilę odpoczynku, aby tętno się uspokoiło zanim pójdziemy się relaksować. Pamiętaj jednak, że wizyty w saunie nie powinny być częstsze niż dwa razy w tygodniu. Łączenie tych dwóch niewątpliwych przyjemności – pływania i wizyty w łaźni, przy przestrzeganiu kilku zasad, a przede wszystkim przy zachowaniu ostrożności (warto słuchać własnego organizmu – on daje nam najlepsze wskazówki), przynosi korzyści dla organizmu.

Trening, basen i sauna to zgrane trio! Pod warunkiem, że na każdą z tych aktywności przeznaczysz oddzielny dzień treningowy. Moja propozycja na plan treningowy to: dwa dni treningu siłowego, jeden dzień poświęcony na pływanie i dwa dni przeznaczone na odpoczynek, relaks i regenerację w saunie.

 

Chcesz połączyć pływanie z relaksem w saunie? Wybierz się do Poznańskich Term Maltańskich, najnowocześniejszego i największego wodnego kompleksu rekreacyjno-sportowego w Polsce, i wykonaj swój trening na 50-metrowym basenie olimpijski, a następnie zrelaksuj i zregeneruj ciało w Świecie Saun, gdzie czeka na Ciebie najlepiej wyposażone SPA w Polsce. Czego chcieć więcej?

O AUTORZE TEKSTU

Agata Rycyk-Grzech

PFS Personal Trainer, Cross Training Trainer, Fitness Instructor, posiadająca międzynarodowe uprawnienia REPS IRELAND

Pasjonatka siłowni, fitnessu, zdrowego trybu życia. Blogerka, ciągle rozwijająca swoją pasję. Interesuje się dietetyką i suplementacją w sporcie. Pełna energii i optymizmu, uwielbia kontakt z ludźmi podczas zajęć. Pracuje nad swoim ciałem i dąży do wyznaczonego celu, a właściwie wyznacza nowe cele by je osiągać. Jej motto życiowe: „Ograniczenia nie istnieją! Jestem dokładnie tu, gdzie chce być, bo zrozumiałam, że muszę włożyć wszystko, co mam w swe marzenia”. W każde zajęcia i treningi wkłada 100% siebie. Prowadzi bloga o tematyce fitness, ponieważ chciałaby przekonać, jak najwięcej ludzi do aktywnego trybu życia i udowodnić, że każdy może zmienić swoje życie. Sama przeszła 20kg redukcję, dlatego indywidualnie podchodzi do każdego trenującego.

Skontaktuj się z Agatą:

Strona www (kliknij)

Facebook (kliknij)