Czy kiedykolwiek zdarzyło Ci się patrzeć z podziwem i zazdrością na tańczących ludzi? A może chciałeś z kimś zatańczyć, jednak brakowało Ci pewności i wiary w swoje umiejętności? Taniec to nie tylko sztuka czy dyscyplina sportu – to umiejętność przydatna w wielu codziennych sytuacjach, takich jak wyjście ze znajomymi, imprezy firmowe czy wesela, a przy okazji świetna zabawa! W studiach tańca i klubach fitness dostępne jest wiele kursów i technik tańca. Jakie są style tańca i na czym polegają?

Taniec to zdrowie!

Tańce standardowe

Do tej grupy zalicza się walc angielski, walc wiedeński, foxtrot, tango czy quickstep. Są to tańce pokazywane na turniejach tańca towarzyskiego, a ich najbardziej charakterystyczną cechą jest ubiór tańczącej pary – mężczyźni tańczą we frakach i lakierkach, zaś kobiety w długich sukniach i butach na obcasie.

Tańce latynoamerykańskie

Jest to druga grupa tańców prezentowanych na turniejach tańca towarzyskiego, a zaliczają się do nich samba, rumba, jive, pasodoble oraz cha cha. Charakteryzują się głównie szybkim tempem, dynamiką oraz wyrazistą i energiczną muzyką. W tym przypadku ubiór jest inny niż przy tańcach standardowych – mężczyzna nie musi tańczyć we fraku, jednak kolor jego stroju powinien być dopasowany do barwy sukienki jego partnerki.

Tańce nowoczesne

Tańce nowoczesne to grupa tańców powstałych w XX i XXI wieku. Zaliczają się do nich hip-hop, house, funky, ostatnio popularny afro dance i wiele innych rodzajów czy ich połączonych wersji, np. zumba. Zumba jest to taniec zainspirowany połączeniem tańców latynoamerykańskich oraz fitnessu. Jest to niezwykle łatwa, przyjemna i pozytywna technika tańca, a jeden godzinny trening może spalić nawet 800 kalorii!

Brzmi ciekawie, prawda? Teraz, gdy znasz już podstawowe style tańca, możesz wybrać coś dla siebie lub rozpocząć przygodę z tańcem razem ze swoim partnerem/partnerką. Taniec w parze przede wszystkim zbliża ludzi, umacnia i poprawia ich relacje, a także wyzwala pozytywne uczucia. Poprzez ruch ciała w tańcu można wyrazić wiele emocji, a także zapomnieć o stresie i odciąć się od obowiązków czy pracy.

Który taniec wybierzesz dla siebie? A może razem ze swoim partnerem/partnerką rozpoczniecie przygodę z tańcem?