Okres urlopowy w pełni, ale spora część z nas dopiero planuje wakacyjne wyjazdy. O tym, że wypoczynek wpływa na jakość naszej pracy – chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Jak zatem efektywnie odpocząć i nabrać sił na kolejne miesiące?

Zanim udasz się na beztroskie wakacje, warto poświęcić chwilę na zastanowienie się nad swoimi potrzebami i oczekiwaniami związanymi z urlopem oraz dokładne zaplanowanie wolnych dni. I wcale to nie pomyłka – dobrze rozplanowane wakacje oraz odpowiednia ilość czasu tylko dla siebie, to klucz do efektywnego wypoczynku.

Inaczej powinni odpoczywać pracownicy fizyczni, inaczej biurowi. Inaczej ci, których męczy zła atmosfera w pracy, a inaczej ci, którzy narzekają na nadmiar obowiązków. Jedna rada dla wszystkich: czas wolny od pracy powinien być również czasem wolnym od myślenia o niej. I powinien być również dobrze zaplanowany – radzi psycholog biznesu Leszek Mellibruda.

Brak efektywnego wypoczynku przekłada się na gorsze samopoczucie, niższą wydajność, chroniczne zmęczenie i w końcu nawet problemy zdrowotne. Jak w takim razie wykorzystać wolne od służbowych obowiązków dni, by wrócić po wakacjach pełnym energii i z dobrym samopoczuciem?

Postaw na naturę

Góry, morze, Mazury – destynacja Twoich wakacyjnych wojaży nie ma znaczenia. Istotne jest spędzanie jak największej ilości czasu na łonie natury – bez telewizora, bez komputera, bez telefonu. Widok, dźwięk i zapach otoczenia działają na nas drażniąco lub uspokajająco. Sam zdecyduj, czy wolisz relaksować się w towarzystwie naturalnego krajobrazu czy przebywać w miejskim hałasie. Najlepiej jeśli zastosujesz zasadę odwrotności do dnia codziennego. Jeśli Twoja praca polega na siedzeniu przy biurku, pomyśl o ruchu na świeżym powietrzu i odpowiedniej dawce sportu. Osoby pracujące fizycznie zaś na urlop powinny wybrać spokojną okolicę i śmiało pozwolić sobie na spora dozę błogiego lenistwa – ale na świeżym powietrzu!

Zadbaj o relaks i odprężenie

Pakuj kąpielówki i ruszaj do wodnego parku! To świetny sposób na uatrakcyjnienie szalonego wypadu z przyjaciółmi, rodzinnych wakacji czy romantycznego urlopu we dwoje. Karty sportowo-rekreacyjne to strzał w dziesiątkę na wakacyjne wojaże. Ich posiadacze nie tylko na co dzień mogą regularnie uprawiać aktywność fizyczną, lecz także korzystać z oferty sportowo-rekreacyjnej również podczas urlopu. Wśród szerokiej gamy typowo atrakcyjnych aktywności znajdują się baseny i aquaparki, strefy relaksu z saunami, ścianki wspinaczkowe, parki linowe, kręgielnie czy korty tenisowe. Dzięki czemu każdy wczasowicz może dobrać rodzaj aktywności do swoich potrzeb. Żądni przygód świetnie odnajdą się w wodnym szaleństwie – szczególnie, że jak potwierdzają badacze, jeden dzień poświęcony jakimś ekscytującym działaniom powoduje, że mężczyźni czują się bardziej zrelaksowani i odczuwają większą satysfakcję z urlopu. A pragnący się odstresować – mogą spędzić czas w strefie saun. Sport to zdrowie i świetny sposób na zresetowanie się.

Naucz się wypoczywać

W ciągu roku żyjemy w ciągłym stresie – wysokie oczekiwania szefa, wyzwania zawodowe, nieporozumienia w domu. Pamiętaj, że wakacje powinny być przede wszystkim czasem wypoczynku fizycznego i psychicznego. Wyłącz telefon, nie zaglądaj do służbowej poczty i zapomnij (na te kilka dni) o zawodowych obowiązkach. Odpuść i skoncentruj się na ODPOCZYWANIU!