Kontuzje, czy tego chcemy czy nie, stanowią nieodłączną część sportowego trybu życia. Nie da się ich uniknąć – trzeba się nauczyć, jak sobie z nimi radzić, kiedy już wystąpią. Proces powrotu na salę treningową po zaleczeniu urazu będzie się znacząco różnił w zależności od długości leczenia i rodzaju urazu, istnieją jednak ogólne zasady, których przestrzeganie pozwoli na bezbolesne wznowienie procesu treningowego, bez narażania się na odnowienie kontuzji.

Spokojnie!

Daj sobie czas. Jeśli nie czujesz się w pełni zdrowy, odsuń powrót do treningu o kilka dni. Lepiej dmuchać na zimne i podchodzić do wznowienia ćwiczeń bardzo asekuracyjnie, niż zaryzykować odnowienie kontuzji i kolejne miesiące przerwy. Nawroty kontuzji są bardzo powszechne w profesjonalnym sporcie, zwłaszcza piłce nożnej, gdzie zawodnicy pchani potrzebą drużyny, wracają na murawę z niezaleczonym urazem, tylko po to, by opuścić ją na noszach kilkadziesiąt minut później. Nie ma potrzeby się forsować, pamiętajmy, że sport to przede wszystkim zdrowie!

Powoli!

Nie rzucaj się od razu na głęboką wodę. Odzwyczajony organizm musi na nowo przystosować się do bodźców treningowych. Narzucenie z miejsca tempa, z którym trenowaliśmy przed kontuzją,  to najszybsza droga do przetrenowania i odnowienia, a nawet powstania nowych urazów. Wpadnięcie w ciąg kolejnych kontuzji to prosty sposób na wykluczenie się ze sportu nawet na lata, czego dobry przykład kolejny raz stanowią piłkarze, zmuszeni przez nabywanie kolejnych urazów pauzować nawet kilkanaście miesięcy.

Obserwuj!

Uważnie obserwuj reakcje swojego organizmu na dostarczane bodźce. Jeśli poczujesz coś niepokojącego, niespodziewany ból – przerwij trening, odpocznij, zmniejsz obciążenie. Jeśli niekomfortowa sytuacja będzie się powtarzać, dobrym rozwiązaniem może być konsultacja ze specjalistą. Wszelkie sygnały, które wysyła do Ciebie organizm mogą być istotne, a w okresie pourazowym należy poświęcić im jeszcze więcej uwagi niż zwykle.

Reaguj!

Ból jest skrajnym czynnikiem informującym nas o wystąpieniu kontuzji. Nie wszystkie urazy jednak wiążą się bezpośrednio z jego wystąpieniem. Dlatego konieczne jest poświęcenie szczególnej uwagi i oszczędzanie uprzednio kontuzjowanych miejsc. Brak bólu nie oznacza, że uraz został całkowicie zaleczony, dlatego stopniowo wprowadzaj do treningu ćwiczenia obciążające uszkodzone stawy i mięśnie. Sprawności nie odzyskuje się z dnia na dzień, nawet jeśli nie odczuwamy już dyskomfortu fizycznego, możemy być wciąż osłabieni i znacznie bardziej narażeni na urazy.

Trenuj!

W powrocie po kontuzji najważniejsze jest więc racjonalne podejście i chłodna głowa. Należy jednak pamiętać, by nie popadać ze skrajności w skrajność. Odsuwanie powrotu do treningów w nieskończoność może skutkować tym, że na salę treningową już nigdy nie wrócimy. Im dłuższa przerwa, tym ciężej o znalezienie ponownej motywacji. Dlatego warto słuchać swojego organizmu, on najlepiej wie czy jesteśmy już gotowi do ponownego wysiłku!

Łukasz Karpiński – trener personalny i fitness, dietetyk

Urazy i kontuzje w sporcie są na porządku dziennym. Pomimo obecnie stosowanych zaawansowanych metod leczenia oraz rekonwalescencji pourazowej, tak naprawdę lepiej zapobiegać i zabezpieczać organizm przed niechcianymi kolizjami. Jeżeli jednak kontuzja dopadła i Ciebie, zadbaj o poprawną metodykę powrotu po kontuzji do sportu, tak aby uniknąć jej odnowienia. Zależnie od rodzaju urazu jakiego doznałeś, powinieneś bezsprzecznie zasięgnąć porady odpowiednich ekspertów. Równie istotne dla sportowca jest wyciągnięcie wniosków z popełnionych błędów, dzięki czemu będziesz mógł powrócić do regularnej aktywności fizycznej silniejszy oraz bogatszy o nowe doświadczenia. Przede wszystkim powinieneś świadomie poznać genezę powstania poprzedniej kontuzji tak, aby móc wyznaczyć przyszłe cele treningowe i żywieniowe. Po drugie – konsekwentna praca nad tym, co uległo zniszczeniu. Koncentracja na celach krótkofalowych i długofalowych to podstawa do ciągłej motywacji. Najważniejsze nie jest tylko to jak zaczynasz, ale to jak kończysz. A motywacja jest istotnym elementem wytrwałości oraz regularności w treningu oraz ważnym bodźcem do powrotu do aktywności fizycznej. Wyobraź sobie, że Twoje ciało to budowla. Ważny jest nie tylko materiał, który został użyty jako surowiec konstrukcji, ale też spoiwo, które jest złotym środkiem. W trakcie drogi powrotnej do zdrowia lub formy po kontuzji warto wziąć pod uwagę wiele poziomów rekonwalescencji, sposobów rehabilitacji, otaczać się wsparciem właściwych osób, konsekwentnie myśleć i działać. Wszystkie pozytywne czynniki płynące z otoczenia i samozaparcia są w stanie przełożyć się na Twój stopień rekonwalescencji i rozwój kariery. Przede wszystkim Twoja wewnętrzna wiara w siebie powinna tworzyć spoisty ekwiwalent łącznie z Twoją pasją, niezależenie od tego, czy jest to trening, czy jakakolwiek inna dziedzina w życiu codziennym.

Skontaktuj się z Łukaszem Karpińskim:

E-mail: kontakt@smirlov.pl

Strona www (kliknij)

Facebook (kliknij)

Instagram (kliknij)