Wysiłek fizyczny to jedna z najprostszych i najbardziej sprawdzonych metod radzenia sobie ze stresem. Dowiedz się, dlaczego trenując nie tylko poprawiasz swoją sprawność fizyczną, ale również zwiększasz zdolność radzenia sobie z trudnymi sytuacjami.

Pracując jeszcze w korporacji, miałam niejednokrotnie okazję uczestniczyć w szkoleniach typu „jak radzić sobie ze stresem?”. Oczywiście polecanych metod było kilka, a jedną z nich był wysiłek fizyczny.

O ile trudno w sytuacjach stresowych biegać po biurze (choć ja regularnie, na rozpoczęcie dnia ćwiczyłam kilka minut w sali konferencyjnej), o tyle dużo łatwiej jest to zrobić po pracy, zahaczając po drodze do domu np. o siłownię.

Zamiast zamartwiać się i myśleć tylko o problemach, najlepiej pójść zmęczyć ciało. To idealna metoda na chwilowe zapomnienie o przeróżnych negatywnych emocjach. Nie ma znaczenia, jaką formę aktywności wybierzemy, każda pozwoli skutecznie zająć się walką ze stresem. Może to być pływanie, biegi, gra w piłkę lub trening na siłowni czy taniec.

Wysiłek fizyczny poprawia krążenie, wspomaga trawienie, poprawia kondycję i wydolność, nadaje lekkości naszemu ciału. Fizyczne objawy mają bardzo duże znaczenie dla naszego samopoczucia psychicznego. Im nasza kondycja jest lepsza, tym lepiej czujemy się psychicznie. Ponadto wyglądamy znacznie lepiej, jeśli regularnie wykonujemy ćwiczenia fizyczne, co z kolei wpływa na naszą atrakcyjność, a co za tym idzie ocenę własnej wartości.

Warto jednak pamiętać, aby wysiłek fizyczny:

  • trwał nie mniej niż 30 minut,
  • był dosyć intensywny,
  • sprawiał radość i satysfakcję,
  • raczej nie wiązał się z rywalizacją o wygraną,
  • dawał możliwość chwilowego oderwania od bieżących problemó

Po każdym treningu w Twoim ciele uwalniają się endorfiny, czyli hormony szczęścia, które wywołują uczucie spokoju i odprężenia. Czy wiesz, że ich wysoki poziom może utrzymywać się w naszym ciele aż do 24 godzin?

Regularne wykonywanie ćwiczeń pomoże Ci uwolnić głowę od natrętnych myśli, odzyskać równowagę psychiczną i wzmocnić serce. Ureguluje także reakcje lękowe i zaadaptuje organizm do chwil powodujących napięcia. Ciało stanie się bardziej odporne na fizjologiczne symptomy stresu.

Długotrwały stres może mieć bardzo poważne zdrowotne następstwa. Kortyzol produkowany w nadmiarze powoduje stały wzrost poziomu cukru w organizmie. Wzrasta ryzyko wystąpienia cukrzycy i otyłości gdyż równocześnie stres spowalnia metabolizm – tłuszcz odkłada się w charakterystyczny sposób, na brzuchu oraz w okolicy karku. Szybko pojawia się nadciśnienie i ryzyko zawału. Degeneruje się pamięć długotrwała, pojawiają się problemy ze snem, spada libido. Normą w takim stanie bywają kłopoty żołądkowe oraz obniżenie odporności, co sprzyja infekcjom i utrudnia wychodzenie z nich. Długotrwały stres może także prowadzić do depresji. Dlatego tak ważne jest jego rozładowanie.

Liczne badania ukazują, że ludzie, którzy regularnie podejmują aktywność fizyczną, w większym stopniu chronieni są przed zaburzeniami związanymi ze stresem. Naukowcy dowodzą, że treningi rozwijają u osób ćwiczących poczucie kontroli, które wpływa pozytywnie na zdrowie psychiczne człowieka.

Załóż słuchawki na uszy, wrzuć ulubioną muzykę i idź na trening. To najlepsze co możesz dla siebie zrobić po stresującym dniu!

 

Fitfreakmom – Marta Matylda Moszczyńska

O AUTORZE TEKSTU

Marta Matylda Moszczyńska

Trener Personalny
Jestem Trenerem Personalnym z ponad 5-letnim doświadczeniem w treningach kulturystycznych. Sama zmagałam się z nadwagą, teraz pomagam innym. Uczę moich podopiecznych, jak zdrowo się odżywiać i bezpiecznie trenować. Trening kulturystyczny jest moją pasją, ale uwielbiam też trening funkcjonalny czy sztuki walki. W wolnym czasie uprawiam kickboxing, którego elementy wplatam również w treningi fitness prowadzone przeze mnie. Pół roku temu rzuciłam pracę w korporacji i oddałam się w pełni prowadzeniu treningów personalnych, rozpisywaniu indywidualnych planów żywieniowych i ciągłym doszkalaniu się. Teraz moja praca jest moją pasją! Pomagam mamom wrócić do formy sprzed ciąży, osobom z nadwagą pozbyć się zbędnych kilogramów. Każdy sukces moich podopiecznych jest dla mnie ogromną radością i wielką nagrodą.
Skontaktuj się z Martą:

Facebook (kliknij)

Instagram (kliknij)

E-mail: marta.moszczynska79@gmail.com